Latvijas uzņēmēju un Saeimas deputātu grupas sadarbībai ar Ķīnas parlamentu vizīti šajā valstī negaidīti pavada skandāls, kas saistīts ar to, ka deputātu braucienu apmaksā Ķīnas valdība un foto atskaites par braucienu, kas parādās atsevišķu deputātu sociālajos tīklos, atstāj vairāk plezīra iespaidu. Vai un kā šis skandāls ir ietekmējis uzņēmēju vizītes izdošanos?
Tas, es domāju, vairāk ir politisks skandāls, un lai ar politiku nodarbojas politiķi! Uzņēmēji nodarbojas un turpinās nodarboties ar uzņēmējdarbību, lai kādi būtu apstākļi.
Šim braucienam ir virkne iemeslu. Pirmais ir tāds, ka pašreizējais Ķīnas Tautas Republikas vēstnieks ir ļoti aktīvs. Tikko sācis rezidēt Latvijā, viņš ieradās arī LTRK un arī turpmāko laiku ir bijis aktīvs. Otrs iemesls ir tāds, ka Latvijas ekonomiskās attiecības ar Ķīnu ir relatīvi lielas – mēs eksportējam preces un pakalpojumus vairāk nekā par 200 miljoniem eiro gadā un importējam preces un pakalpojumus tuvu miljardam eiro, tātad mums faktiski būtu vēlams vairāk eksportēt. Ja paskatāmies arī attiecību tabulā, Ķīna mums ir aptuveni 20. vietā starp eksporta partneriem un 7.vietā starp importētājiem. Arī ja paskatāmies LTRK griezumā, no aptuveni 6000 biedriem ap 300 jau strādā ar Ķīnu un vēl ap 100 biedriem ir interese to darīt. Tāpēc, kad tika saņemts šis uzaicinājums no vēstnieka apmeklēt Ķīnu, mēs kopā ar uzņēmējpusi izveidojām programmu.
Ar politiķu delegāciju lielā mērā darbojamies pilnīgi atsevišķās trajektorijās, arī lidojumi uz Ķīnu notika atsevišķi. Lai gan datumi daļēji pārklājas, abas vizītes – uzņēmēju un politiķu – notiek atsevišķi, izņemot dažas vietas.
Visu sarunu lasiet avīzes Diena trešdienas, 17. janvāra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €1.00