Krievija jau kuro dienu īsteno raķešu uzbrukumus Ukrainas senajai ostas pilsētai Odesai, kas atrodas dienvidos pie Melnās jūras. Tiek iznīcināti kultūras un vēstures pieminekļi. Iepriekš, lai arī bija bažas par plāniem Odesu ieņemt ar desantu un tai trāpīja pa kādam noklīdušam lādiņam, tomēr visā kara gaitā bija diezgan cieša pārliecība, ka Odesu krievi necentīsies iznīcināt – vēsturiski pārāk cieši saistīta tā ir ar krievu un padomju kultūrtelpu, principā krievi to uzskata par savu pilsētu. Ar ko saistīts šāds pavērsiens? Vai tas neliecina par kara ieiešanu kādā jaunā fāzē ar īpašu Putina psiholoģisko stāvokli, jo ir apšaubāmi, ka armijnieki paši pieņemtu šādus lēmumus?
Ziniet, cēloņus un izskaidrojumus patlaban, manuprāt, ir spekulatīvi dot, bet es domāju, ka attiecībā uz Odesu un Mikolajevu (vēl viena netāla ostas pilsēta – red.) tomēr darbojas šis atriebības princips un vēlme apturēt Ukrainas graudu termināļu darbību abās šajās ostas pilsētās. Jo šie divi termināļi traucē Krievijai realizēt intereses par savas labības un minerālmēslu piegādēm pasaules tirgos. Iznīcināt šīs Ukrainas ostas kaut kādā mērā nozīmētu arī iegriezt Turcijai un Eiropai, apgrūtinot labības piegādes pa jūru. Tādēļ Ukraina patlaban tik cītīgi meklē sauszemes ceļus labības izvešanai. Izteikšu minējumu, ka uzbrukumi Odesas un Mikolajevas ostām notiek to Krievijas oligarhu, kuri nodarbojas ar lauksaimniecības produktu eksportu, interesēs. Viņi, neskatoties ne uz kādām sentimentālajām jūtām pret Odesu, ļoti cītīgi iznīcina savus konkurentus. Tā dēļ es notiekošajā saskatu gan finansiālo, gan ekonomisko, gan militāro interešu sazobi starp dažādiem Krievijas spēkiem.
Jūsuprāt, šiem Krievijas oligarhiem ir tāda ietekme uz armiju vai Kremli? Vai drīzāk tas varētu liecināt, ka varas elitei ir slēptas daļas šajā biznesā?
Man nav ziņu par šādām daļām, bet, tīri racionāli domājot, pašiem militāristiem nav tādas iekšējas informācijas par Krievijas eksportētāju konkurentiem šajās Ukrainas ostās, tomēr kāds taču militāristiem norāda, pa kurieni būtu izdevīgāk dot triecienus, lai radītu labvēlīgākus tirdzniecības apstākļus Krievijas biznesam.
Visu sarunu lasiet avīzes Diena otrdienas, 25. jūlija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!