Pēc septiņu mēnešu vilcināšanās 20. aprīlī ASV Kongresa pārstāvju palāta (apakšpalāta) beidzot atbalstīja likumu par jaunu palīdzības paketi Ukrainai. Vilcināšanās galvenais iemesls bija iekšpolitiskā cīņa ASV pirms šā gada novembrī gaidāmajām ASV prezidenta, kā arī Kongresa un liela skaita pavalstu līmeņa vēlēšanām.
Kongresa Pārstāvju palāta, kuru šobrīd kontrolē republikāņi, ir galvenā ASV valsts finanšu sadalītāja, un attiecīgi bez tās piekrišanas līdzekļu piešķiršana Ukrainas atbalstam nebija iespējama. Republikāņi centās šo faktu izmantot, iemainot demokrātiem un prezidentam Džo Baidenam nozīmīgo atbalstu Ukrainai pret republikāņiem un viņu vēlētājiem svarīgo kontroles pastiprināšanu pār nelegālo imigrāciju un valsts dienvidu robežu ar Meksiku. Šādas vienošanās ASV vēsturiski bijusi plaši izplatīta prakse un notikušas regulāri, tomēr šoreiz demokrāti darījumam piekrist atteicās (atvērtās robežas ir viens no partijas ideoloģijas stūrakmeņiem), un par cietēju ASV iekšpolitisko cīņu rezultātā kļuva Ukraina. Ieroču un bruņojuma, vispirms jau pretgaisa aizsardzības sistēmu raķešu, kā arī artilērijas šāviņu pieaugošais trūkums ir kļuvis par vienu no būtiskākajiem iemesliem (pēc daudzu ekspertu domām – pat par būtiskāko), kamdēļ Ukrainas spēku stāvoklis frontē ir jūtami pasliktinājies.
BALSIS UN MILJONI
ASV Kongresa Pārstāvju palātā tiesības ierosināt balsojumus par likumprojektiem ir tikai un vienīgi tās spīkeram – šajā gadījumā republikānim un eksprezidenta Donalda Trampa atbalstītājam Maikam Džonsonam. Teorētiski spīkeru, protams, ir iespējams apiet un nodot balsošanai arī viņa nerosinātus likumprojektus, tomēr tā ir ilga un sarežģīta procedūra, kurai turklāt nepieciešams vairākuma atbalsts. Džonsona nostāja Ukrainas jautājumā ilgstoši bija kategoriska (atbalsts Ukrainai tiek mainīts pret ASV dienvidu robežu un nelegālās imigrācijas ievērojamu ierobežošanu), tomēr pakāpeniski mainījās, un 20. aprīlī balsošanai tika nodoti jau paša Džonsona izstrādāti likumprojekti par atbalstu Ukrainai, Izraēlai, Taivānai un sabiedrotajiem Indijas un Klusā okeāna reģionā, kā arī par cīņu pret ASV ienaidniekiem.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 10. - 16. maija numurā! Žurnāla saturu gan drukātā, gan digitālā formātā iespējams abonēt mūsu jaunajā mājaslapā ŠEIT!