Jūsuprāt, kurās nozarēs modernās tehnoloģijas drīzumā aizstās cilvēku darbu?
Manuprāt, uz šo jautājumu jāatbild, raugoties no plašāka skatupunkta. Ņemot vērā tehnoloģiju straujo attīstību, bērni, kas patlaban mācās skolā, vispār nevar būt droši par to, ka tā profesija, kuru viņi šobrīd uzskata par savu nākotnes sapņu profesiju, vispār vēl pastāvēs brīdī, kad viņiem būs jāsāk profesionālā dzīve. Jaunieši, kuri patlaban studē augstskolās, nevar būt droši par to, ka profesija, ko viņi šobrīd apgūst, pēc desmit gadiem vēl būs vajadzīga.
Straujā tehnoloģiju attīstība liek apzināties to, ka ikvienam cilvēkam savas profesionālās dzīves laikā, kas vidēji ilgst 50–60 gadus, var nākties apgūt vairākas profesijas un var arī būt nepieciešams mācīties visu mūžu.
Tas attiecas uz gandrīz visās nozarēs strādājošajiem cilvēkiem un uz visu karjeras līmeņu darbiniekiem – no uzņēmumu un valsts iestāžu vadītājiem līdz mazkvalificētu darbu veicējiem. Jaunajai paaudzei, kas vēl mācās skolā, ar šīm tehnoloģiju nestajām pārmaiņām jārēķinās daudz vairāk nekā vidējai paaudzei un vecākajai paaudzei, un tas ir būtisks izaicinājums gan bērniem un jauniešiem, gan visai sabiedrībai kopumā, turklāt ne tikai Latvijā, bet arī globālā mērogā. Taču jāteic, ka bez cilvēka prāta iztikt arī nevar, un, manuprāt, tehnoloģijas nekad pilnībā neaizstās cilvēku smadzenes.
Esat teicis, ka viedtālrunis kļūst par moderno tehnoloģiju ekosistēmas centru. Kāds ir jūsu viedoklis, ko viedtālrunis Latvijas iedzīvotājiem aizstās? Datoru?
Viedtālrunis jau ir centrālais elements moderno tehnoloģiju ekosistēmā un noteikti savu centrālo vietu nostiprinās vēl pamatīgāk. Baltijas valstīs un arī tieši Latvijā patlaban sabiedrība ir ļoti spēcīgi orientēta uz dažādu moderno tehnoloģiju izmantošanu. Cilvēki apzinās moderno tehnoloģiju devumu savai ikdienai, turklāt cilvēki gan Latvijā, gan Lietuvā, gan Igaunijā modernās tehnoloģijas izmanto aizvien pārdomātāk un jēgpilnāk. Taču cilvēki arī vēlas, lai tehnoloģijas viņiem ikdienu padarītu ērtāku un vienkāršāku. Es prognozēju, ka tā dēvētais lietu internets noteikti kļūs aizvien nozīmīgāks, it īpaši pēc 5G tīkla ieviešanas. Mēs redzēsim progresu pašvadošo automašīnu attīstībā un arī dažādos veselības jomas risinājumos. Mūsdienās jau ar viedtālruņa palīdzību var rīkoties gan ar ledusskapi, gan ar veļasmašīnu, un cilvēku interese par tā dēvētajām viedajām mājām aizvien pieaug. Cilvēki vēlas, piemēram, regulēt apkuri savā mājā, braucot automašīnā no darba uz mājām, un vēlas šo apkures regulēšanu īstenot ar viedtālruņa palīdzību. Ir vērojama arī aizvien pieaugoša interese par tā dēvētajām valkājamajām ierīcēm, piemēram, par viedbrillēm.
Visu interviju lasiet laikraksta Diena trešdienas, 16. maija, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!
vārds vietā
Enģeļa viesis
um gwalla gwalla