Laika ziņas
Šodien
Sniega pārslas
Rīgā 0 °C
Sniega pārslas
Svētdiena, 29. marts
Agija, Aldonis

Analīžu veikšana

Ceļotājiem, kuri atgriežas Latvijā no ārvalstīm, turpmākās 14 dienas jāveic pašizolēšanās dzīvesvietā (mājas karantīna) un jāseko savam veselības stāvoklim. Ja parādās kādi no elpceļu infekcijas simptomiem (paaugstinātā ķermeņa temperatūra, klepus, rīkles iekaisums, apgrūtināta elpošana u. c.) jāzvana Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam (NMPD). Dienests simptomu gadījumā jāinformē arī tad, ja persona bijusi ciešā saskarē ar Covid-19 pacientu vai strādājuši vai apmeklējuši veselības aprūpes iestādi, kur ārstē pacientus ar Covid-19 infekcijām.

Vieglu simptomu gadījumā jāzvana uz NMPD tālruni 8303. Tālruņa darba laiks ir katru dienu plkst. 9.00-18.00. Tāpat uz to aicinātas zvanīt Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologu noteiktās kontaktpersonas, kuras atrodas karantīnā un kurām 14 dienu laikā ir parādījušies saslimšanas simptomi. Uz 113 jāzvana, ja simptomi ir smagi un palīdzība ir nepieciešama nekavējoties.

Ar Covid-19 saistīto jautājumu noskaidrošanai izveidots vienots diennakts tālruni 8345.

SPKC Covid-19 informatīvais tālrunis 67387661 strādā darba dienās no plkst.8.30 līdz 17.00.

Rīgas reģiona iedzīvotājiem, kuriem 14 dienu laikā pēc atgriešanās no ārvalstīm, ir parādījušies viegli Covid-19 raksturīgi simptomi, pašiem jārod iespēja nokļūt līdz analīžu veikšanas punktiem. Šādos gadījumos iedzīvotājiem bez personīgās automašīnas un iespējas nokļūt analīžu pieņemšanas punktā ieteikts palikt mājas karantīnā. Divas no analīžu nodošanas teltīm ir Latvijas Infektoloģijas centrā, viena - pie Biķernieku trases, bet vēl viena - Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcā.

Šādos gadījumos analīzes ir valsts apmaksātas.

Pie iedzīvotājiem reģionos, kuriem nav iespējams ierasties ar savu automašīnu analīžu nodošanas punktā, ieradīsies Centrālās laboratorijas speciālisti, kas analīzes paņems dzīvesvietā. Pašlaik, ņemot vērā lielo pieprasījumu skaitu un kamēr notiek analīžu nodošanas punktu izveide citās Latvijas teritorijās, iedzīvotājiem laboratorijas speciālistus var nākties gaidīt no divām līdz trīs dienām. Šajā laikā jāievēro drošības pasākumi un jāvēro savs veselības stāvoklis.

Ārpus Rīgas analīzes, 14 dienu laikā pēc atgriešanās no ārvalstīm parādoties simptomiem, iespējams nodot Daugavpils Olimpiskajā centrā, Jēkabpils sporta namā, Vidzemes Olimpiskajā centrā, Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas teritorijā Ventspilī un stadionā Olimpija Liepājā.

Iedzīvotāji testa veikšanai var izmantot arī E.Gulbja laboratorijas pacientu pieņemšanas punktus Brīvības gatvē 366 Rīgā, Smilšu ielā 94a Daugavpilī, Republikas ielā 16 Liepājā un Sofijas ielā 2 Ventspilī. Savukārt punkts Pilsētas laukumā Kuldīgā nodrošina izbraukuma vizītes. Pieteikšanās gan valsts, gan pašu iedzīvotāju apmaksātajām testiem notiek pa tālruni 67801112.

Pakāpeniski turpmākajās dienās Covid-19 analīzes sāks veikt arī:

 • visiem slimnīcas uzņemšanas nodaļā hospitalizētiem pacientiem ar pneimoniju;
 • hospitalizētiem pacientiem ar smagu akūtu respiratoru infekciju (SARI) bez cita iemesla, kas pilnībā izskaidro klīniskās izpausmes, t. sk. SARI:
 • pacientiem, kuriem ir nepieciešama intensīvā terapija;
 • pacientiem ar neskaidras etioloģijas abpusēju pneimoniju;
 • hospitalizētiem pacientiem ar akūtu respiratoru infekciju, ar kuru inficēšanās notikusi stacionārā;
 • operatīvo dienestu darbiniekiem (policistiem, ugunsdzēsējiem, robežsargiem, muitas darbiniekiem u.c.) ar akūtu elpceļu infekcijas slimību simptomiem;
 • farmaceitiem un farmaceitu asistentiem ar akūtu elpceļu infekcijas slimību simptomiem;
 • pacientu aprūpē iesaistītiem ārstniecības iestāžu darbiniekiem ar akūtu elpceļu infekcijas slimību simptomiem;
 • sociālās aprūpes iestāžu klientiem (gados veciem cilvēkiem ar hroniskām slimībām);
 • patversmju klientiem ar akūtu elpceļu infekcijas slimību simptomiem;
 • sociālās aprūpes iestāžu un patversmju personālam ar akūtu elpceļu infekcijas slimību simptomiem.

Šīm iedzīvotāju grupām analīžu nodošana notiks citā kārtībā. Piemēram, daļā gadījumu sarakstu ar personām, kurām nepieciešams veikt izmeklējumus, iesniegs darba devējs.

Valsts apmaksātas Covid-19 analīzes neveiks:

 • Covid-19 slimnieku tuviniekiem, kuri dzīvo ar slimnieku vienā mājsaimniecībā un kuriem parādās vieglas akūtas elpceļu infekcijas slimību pazīmes;
 • personām, kuras atgriezušās no ārvalstīm un kurām 14 dienu laikā pēc atgriešanās Latvijā parādījušās vieglas akūtas elpošanas ceļu pazīmes un kuras nevar doties uz testēšanas punktu ar savu transportu. Izņemot gadījumus, ja izmeklējumu būs nozīmējis ģimenes ārsts.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas