"Paziņojumus valsts vārdā var sniegt tikai tautas vēlētas, nevis ieceltas amatpersonas," žurnālistiem sacījusi Grībauskaite, lūgta novērtēt negaidīto ministra soli.
Jau ziņots, ka Linkevičs pagājušajā nedēļā Varšavā atvainojās poļiem par kādu Lietuvas Seima balsojumu, kas notika pirms nepilniem trim gadiem, tieši Polijas prezidenta Leha Kačiņska pēdējās Viļņas vizītes laikā, kad deputāti noraidīja priekšlikumu par poļu ortogrāfijas lietošanu Lietuvas poļu personas dokumentos.
Prezidents Kačiņskis Lietuvu pēdējo reizi apmeklēja divas dienas pirms savas traģiskās bojāejas lidmašīnas katastrofā ceļā uz piemiņas pasākumu Katiņas slaktiņa memoriālā pie Smoļenskas.
Kā Linkevičs izteicās intervijā Polijas laikrakstam Rzeczpospolita, par minēto balsojumu viņam ir "liels kauns". "Prezidents Lehs Kačiņskis bija liels Lietuvas draugs. Nepatīkami, ka tas notika viņa vizītes laikā. Es tolaik nebiju deputāts, bet gribētu par to atvainoties. Toreizējais balsojums parādīja, cik sarežģītas ir šīs problēmas," paziņoja ministrs.
Šī viņa atvainošanās izraisījusi ļoti pretrunīgu reakciju Lietuvā. Mediji atgādina, ka pieminētais likumprojekts, ko bija izstrādājusi toreizējā Tēvzemes savienības-Lietuvas kristīgo demokrātu premjerministra Andrjus Kubiļus valdība, paredzēja atļaut personas dokumentos cittautiešu uzvārdus rakstīt oriģinālvalodā, ja tajā tiek izmantots latīņu alfabēts. Lielākā daļa šobrīd valdošo sociāldemokrātu - premjera Aļģirda Butkeviča un ārlietu ministra Linkeviča partijas biedru - likumprojektu neatbalstīja. Arī Lietuvas Konstitucionālā tiesa divas reizes atzinusi, ka personvārdu rakstības grozījumi būtu pretrunā ar Lietuvas pamatlikumu.
Pats Linkevičs, kas iepriekš runājis par "telpu kompromisam" attiecībā uz pretrunīgajām Lietuvas poļu politiķu prasībām, savu atvainošanos nosaucis par pieklājības soli, ko viņš nenožēlojot.
Savukārt Polijas ārlietu ministrs Radoslavs Sikorskis gan paziņojis, ka Lietuva un Polija "atšķīrušas jaunu divpusējo attiecību lappusi", tomēr dažas dienas vēlāk izteicies, ka atvainošanās ir "pirmais skaistais žests, taču kļūda jālabo".
"Kad šī kļūda tiks izlabota - tas nozīmē, piemēram, ka par šo pašu likumprojektu tiks balsots no jauna un šoreiz sekmīgi, - varēs runāt par jaunu Polijas un Lietuvas attiecību dinamiku," norādījis Polijas ārlietu ministrs.