Daudzus pirmdien ne pa jokam satrauca vācu izdevuma Bild publicētais atreferējums no Vācijas Aizsardzības ministrijas noplūdušajam šogad it kā gaidāmo NATO militāro mācību scenārijam, kurā tiktu pārbaudīta alianses gatavība atvairīt Krievijas iebrukumu NATO Austrumu flangā, tātad – mūsu reģionā. Tas, protams, nenozīmē, ka vācu izlūkdienests prognozē Krievijas iebrukumu Baltijā, tikai to, ka NATO plāno mācības saskaņā ar jaunajiem Baltijas valstu aizsardzības plāniem, un tas ir labi. Vienlaikus pavisam tukšā vietā jau šādi mācību scenāriji nerodas un ir kaut kādos risku novērtējumos pamatoti. Kas no Bild izklāstītā jums likās ticams, kas – mazāk ticams?
Cilvēkiem jāsaprot, ka tādi mācību scenāriji ir attīstīti visu laiku. Jūs to darāt, lai gatavotu savus spēkus karam ar pretinieku, un tam tā ir jābūt. Tas ir tas, kam armijas ir domātas. Bild, kā es sapratu, apraksta militāro mācību fiktīvu scenāriju, nevis kaut kādu reālo lietu attīstību.
Kā tādi scenāriji tiek attīstīti? Jūs nospraužat saviem bruņotajiem spēkiem mācību mērķus, ko gribat panākt, un tad, vadoties no šiem mērķiem, nospraužat scenārijus kā pamatu tam, kā izspēlēsiet šīs mācības. Piemēram, jūs gribat trenēt uzbrukuma operācijas, kas nozīmē, ka pretinieks būs aizsardzībā, vai gribat trenēt aizsardzības operācijas, kas nozīmē, ka šādā scenārijā pretinieks jums uzbruks. Tad jūs ņemat to situāciju, kāda šobrīd eksistē, un izstrādājat situācijas attīstību jeb road to war (ceļš
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 16. janvāra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €1.00