Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +3 °C
Apmācies
Sestdiena, 28. decembris
Inga, Irvita, Ivita, Ingeborga

Reinis Jansons

Bērni un finanšu pratība

"Finanšu pratība" ir termins, ko lieto visā pasaulē, un ar to saprot dažādu zināšanu un prasmju kopumu, no kurām svarīgākās ir trīs – zināšanas par finansēm, rīcība ar finansēm un attieksme pret finansēm. Pamats finanšu pratībai ir jāieliek jau bērnībā.

Valstij iedzīvotāji vairāk jāinformē

Jau vairākus gadus Latvijas ekonomikā vērojama izaugsme. Tomēr ne visa sabiedrība šo izaugsmi izjūt vienādi. Labklājības ministrijas informācija par jaunajiem pensionāriem piešķirto pensiju lielumu ir satraucoša un liek jautāt, vai pensiju sistēma funkcionē atbilstoši mērķiem?

Naudu jāsāk krāt jaunības gados

Sabiedrībā dzīvo sena gudrība «ātrāk sāksi darbu darīt, ātrāk darbu pabeigsi», kuru cilvēki lieto dažādās dzīves situācijās pamatā nepatīkamiem uzdevumiem. Šo pašu gudrību bieži attiecina uz krājumu veidošanu - «ātrāk sāksi, vairāk sakrāsi». Tas nozīmē, ka uzkrājumi būtu jāsāk, vēl jaunam esot. Labākais laiks, protams, ir - no pirmās algas zināmu naudas summu atlikt nebaltām dienām, kas var būt neparedzamas vai paredzamas pensijas gadījumā.

Apdrošināšana - pat batutiem

Lielai daļai civiltiesiskā atbildības apdrošināšana saistās ar kaimiņu dzīvokļu applūdināšanas problēmu risinātāju. Tomēr tā ir tikai viena no likstām, ar ko var saskarties ikkatrs mājokļa īpašnieks. Civiltiesiskās atbildības apdrošināšana ir kas vairāk - tā pasargā ģimenes finanses no daudzām ikdienišķām likstām, kas saistītas ar kaimiņiem, paziņām vai vienkārši citiem cilvēkiem, kuriem mājinieki neviļus ir radījuši finansiālus zaudējumus.

Krāt naudu vēl ir jāiemācās

Pēdējā laikā arvien vairāk iedzīvotāju kļuvuši apzinīgāki attiecībā pret savu finansiālo stabilitāti un novērtē drošības izjūtu, ko sniedz uzkrājumi. Latvijas iedzīvotāji palielinājuši savu finansiālo aizsardzību - tā rāda Swedbank izveidotais Baltijas finansiālās aizsardzības deficīta indekss, ko veido, ņemot vērā ģimenes apgādnieka gada ienākumus un finansiālās saistības summas, turklāt atskaitot uzkrājumus un dzīvības apdrošināšanas aizsardzību.