Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +1 °C
Daļēji apmācies
Ceturtdiena, 5. decembris
Sabīne, Sarma, Klaudijs

Tēma

Zvaigžņu koris vāc ziedojumus badacietējiem © DIENA

Pirms 40 gadiem desmitiem britu un īru mūziķu apvienojās zvaigžņu korī Band Aid, lai ierakstītu dziesmu Do They Know It’s Christmas?. Visi ienākumi tika izmantoti, lai sniegtu finansiālu palīdzību badacietējiem Etiopijā, turklāt uz Band Aid bāzes tapušais labdarības fonds darbojas vēl šobaltdien un šajos gadu desmitos savācis vairāk nekā 150 miljonus sterliņu mārciņu (190 miljoni eiro), kas izmantoti dažādās palīdzības programmās.

Bij’ man datu atslēdziņa © DIENA

Par kiberdrošību pēdējos gados runāts ļoti daudz, turklāt ne vairs tikai atsevišķu valstu, bet arī visas Eiropas Savienības līmenī. Taču kur īsti slēpjas galvenie riski, un svarīgākais – kā no tiem izvairīties ikdienā?

Ola tomēr bija pirmā © DIENA

Šveices zinātnieki ieguvuši pierādījumus, ka jau vienšūnas organismiem piemitusi spēja savienoties daudzšūnu struktūrās, kas atgādina embrijus

Uz Kauņu pēc emocijām © DIENA

Baltijas mērogā sporta komanda numur viens šobrīd neapstrīdami ir Lietuvas basketbola klubs Kauņas Žalgiris. Pagājušajā nedēļā pret Žalgiris spēlēja Turcijas Fenerbahce ar Latvijas spēlētāju Artūru Žagaru pamatpiecniekā.

Pie Baltā nama – pret karu Vjetnamā © DIENA

Pirms 55 gadiem ASV galvaspilsētā Vašingtonā vairāk nekā pusmiljons cilvēku miermīlīgā protesta demonstrācijā pieprasīja amerikāņu karavīru atsaukšanu no pasaules otrā malā – Vjetnamā – notiekošā kara. Lai gan gada sākumā par prezidentu kļuvušais republikānis Ričards Niksons pēc šīs vērienīgās akcijas saprata, ka pret karu iebilst ne tikai kreisi noskaņoti jaunieši, bet arī liela respektablās vidusšķiras daļa, savu politiku viņš nemainīja.

Dzīvnieki lieto alkoholu © DIENA

Aizraušanās ar apreibinošām vielām nav tikai cilvēku netikums. Zinātnieki iegūst aizvien jaunus pierādījumus, ka sarūgušus augļus apzināti patērē arī dažādu sugu dzīvnieki – pērtiķi, lemuri, putni un daudzi citi –, šādā veidā īslaicīgi iegūstot patīkamas sajūtas.

Starp ģerboņiem, karogiem un himnām © DIENA

Tuvojoties Latvijas valsts svētkiem, 18. novembrim, SestDiena nolēma palūkoties vēsturē un noskaidrot, kā tad radušies tie simboli, kurus mēs tradicionāli asociējam ar kādu valsti. Mūsdienās pazīstamākais no tiem ir karogs, kam seko ģerbonis un himna, taču hronoloģiski tieši ģerbonis bija pirmais, un lielākajai daļai valstu līdz pat XVIII gadsimta sākumam oficiālu karogu nemaz nebija.

Spoku redzēšana saistīta ar miega paralīzi © DIENA

Kokiem lapas nobirušas, vakari kļuvuši neomulīgi tumši, un veļu laiks rit pilnā sparā. Ja var ticēt latviešu folklorai, šis ir pateicīgākais gada periods, lai savām acīm redzētu spokus. Bet vai tie patiešām pastāv?

Pievilcīgākā dibena daļa © DIENA

Lai cik ļoti tas nepatiktu feministēm, sievietes augums allaž piesaistījis heteroseksuālu vīriešu un bieži vien arī citu sieviešu uzmanību. Jo īpaši atsevišķas tā daļas. Piemēram, pēcpuse ieinteresējusi pat Eiropas zinātniekus, un viņi zinātniskā pētījumā noskaidrojuši, kas tieši padara dibenu pievilcīgu.

72 dienās ap zemeslodi © DIENA

Pirms 135 gadiem ceļā no Ņujorkas devās "New York World" korespondente Nellija Blaja, kuras mērķis bija pārspēt Žila Verna romāna galvenā varoņa Fileasa Foga sasniegto un pasauli apceļot mazāk nekā 80 dienās. Tas viņai arī spīdoši izdevās, ceļā pavadot mazliet vairāk nekā 72 dienas

Suņi kā draudzīgas "rotaļlietas" © DIENA

Sargs, gans, mednieks, glābējs, pavadonis – gadu tūkstošos suņi pielāgojušies visdažādākajām lomām, lai būtu noderīgi cilvēkiem. Un arī tagad četrkājaino draugu populācijā notiek pārmaiņas, ko daži pētnieki pat nodēvējuši par suņu evolūcijas trešo vilni.

Otello pirmizrāde karaļa pilī © DIENA

Pirms 420 gadiem Anglijas karaļa Džeimsa I rezidencē Vaitholas pilī notika Viljama Šekspīra lugas Otello pirmizrāde. Mākslas vēsturnieki spriež, ka Šekspīrs šo darbu radījis, izdabājot karaļa gaumei un arī galma trupas (dēvētas par King’s Men), kuras sastāvā bija arī pats dramaturgs, ambīcijām.

Apaļi riteņi – no Karpatiem © DIENA

Apaļu riteņu izgudrošana savulaik izraisīja īstu revolūciju cilvēku spējā transportēt apjomīgākas kravas, nekā tie varēja panest. Taču ilgstoši šī izgudrojuma vēsture bija miglā tīta. Iespējams, beidzot zinātniekiem izdevies noskaidrot, kur izgatavoti pirmie rati ar apaļiem riteņiem. Tas noticis aptuveni pirms 6000 gadiem Karpatu kalnos.