Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā -10 °C
Daļēji apmācies
Piektdiena, 9. decembris
Sarmīte, Tabita

Dabas Diena

Vienpadsmitā putnu tiešraižu sezona © DIENA

Jau 11 gadu Latvijas Dabas fonds piedāvā sekot līdzi aizsargājamo putnu dzīvei, vērojot to tiešsaistē. Šajā sezonā varēja virtuāli ielūkoties desmit ligzdās, bet kā papildu bonuss jau vairākus gadus ir zemūdens kamera, kurā var vērot zivju gaitas. 2022. gada sezonā tiešraides ligzdās tika izaudzināti 16 jaunie putni, bet netrūka arī satraucošu mirkļu. Kopumā putnu tiešraidēm Latvijas Dabas fonda YouTube kanālā ir bijuši vairāk nekā četri miljoni skatījumu – minūšu izteiksmē tie ir 63 miljoni.

Negatīva ietekme uz vidi un maciņu © DIENA

Pētījumi rāda, ka trešdaļa no visas pasaulē saražotās pārtikas tiek izmesta atkritumos. Tas nozīmē ne tikai vides piesārņojumu, bet arī kaitējumu ikvienam ģimenes budžetam.

Tekstila šķirošanas izaicinājumi © DIENA

Lai mazinātu tekstila radīto vides piesārņojumu un veicinātu materiālu atkārtotu izmantošanu, Eiropas Savienības (ES) direktīvas paredz, ka no 2025. gada ES dalībvalstīm, tostarp Latvijai, jānodrošina nevajadzīgo tekstila izstrādājumu šķirošanas un savākšanas sistēma

Skolēniem pašiem savs mežs © DIENA

Sākoties jaunajam mācību gadam, Kandavas Kārļa Mīlenbaha vidusskolas skolotāji un audzēkņi tikuši pie sava meža, kurā turpmāk varēs gan veikt dažādus pētnieciskos darbus, gan mācīties to, kā dzīvot dabai draudzīgi.

Piedzīvojumiem bagāta mācību klase © DIENA

Ar mērķi izglītot jauniešus par ilgtspējīgu meža apsaimniekošanu jau sesto gadu AS Latvijas valsts meži aicina 6. klašu skolēnus doties izzinošos pārgājienos – LVM Meža ekspedīcijās.

Rāznas ezera piekrastē konstatētas beigtas zivis

Dabas aizsardzības pārvaldes Latgales reģionālās administrācijas inspektori Rāznas ezera krastā konstatējuši zivju bojāeju, kam par iemeslu ir zema skābekļa koncentrācija ūdenī. Laikapstākļu maiņa un nesenais lietus drīzumā uzlabos situāciju.

Kura partija viszaļākā? © DIENA

Latvijas dabas aizsardzības un vides organizācijas Latvijas Dabas fonds, Latvijas Ornitoloģijas biedrība, Pasaules Dabas fonds, biedrība Zaļā brīvība un Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācija, kas apvienojušās iniciatīvā Zaļais barometrs, izvērtējušas politisko partiju 4000 zīmju programmas 14. Saeimas vēlēšanām un rīcībpolitiku pēdējo četru gadu laikā.

Ūdens kvalitātes riski arī Latvijā © DIENA

Latvijā šovasar karstuma viļņi ir mijušies ar visnotaļ vēsiem periodiem, taču, kā zināms, daudzviet Eiropā nākas cīnīties ar vēsturiskiem karstuma viļņiem, sausuma periodiem un rekordzemu ūdens līmeni upēs. Pasaules Dabas fonda (WWF) jaunākajā pētījumā aprēķināts, ka līdz 2050. gadam 17% kontinenta iedzīvotāju varētu saskarties ar augstu vai ekstrēmu ūdens trūkuma risku.

Vairāk Dabas Diena