Rīgas tiesas apgabala prokuratūra 2024. gada decembrī ir nodevusi Rīgas pilsētas tiesas iztiesāšanai krimināllietu par, iespējams, lielāko uzņēmuma reiderisma mēģinājumu Latvijas vēsturē – mēģinājumu izkrāpt vairāk nekā 40 miljonus vērto AS Olainfarm (tagad – AS Olpha) akciju kontrolpaketi.
Diena jau vēstīja, ka 2021. gada 30. aprīlī Valsts policijā uzsākta izmeklēšana lietā, kas, iespējams, kā lielākais krāpšanas un reiderisma mēģinājums jau iegājusi Latvijas vēsturē. Parakstot, visticamāk, fiktīvu akciju atsavināšanas līgumu, no amata tobrīd jau atceltā Olmafarm valdes locekle Milana Beļeviča, darbojoties kopīgi ar vēl vismaz četrām personām – Olainfarm tālaika padomes locekļiem Haraldu Velmeru un Kārli Krastiņu, kā arī Black Duck Invest pārstāvošajiem Tiboru Bokoru un Vojteku Kačenu –, visticamāk, mēģināja izkrāpt Olmafarm piederošo Olainfarm akciju kontrolpaketi, kurai bez reālas naudas samaksas būtu jānonāk pie Čehijas čaulas kompānijas Black Duck Invest.
Lietai pēc izmeklēšanas policijā nonākot Rīgas tiesas apgabala prokuratūrā 2024. gada aprīlī, prokurors Māris Trušels, kurš iepriekš trīs gadus uzraudzīja izmeklēšanu konkrētajā kriminālprocesā un atbilstoši prokuratūras tobrīd sniegtajām atbildēm laikrakstam Diena atzinīgi vērtēja izmeklēšanas gaitu un norisi, neilgi pēc lietas saņemšanas strauji pieņēma lēmumu par kriminālprocesa izbeigšanu daļā pret Velmeru, Krastiņu, Bokoru un Kačenu. Tādā veidā par vienīgo aizdomās turēto un nozieguma iespējamo vaininieci prokurora ieskatā faktiski tika pasludināta tikai Beļeviča.
Nepiekrītot šādai prokurora interpretācijai par iespējamā nozieguma apstākļiem, ar kuru Olmafarm ieskatā iespējamo patieso nozieguma autoru – Velmera, Krastiņa, Bokora un Kačenas – vaina iespējamā reiderisma mēģinājumā netiktu vērtēta tiesas procesā, Olmafarm, kas kriminālprocesā atzīts par cietušo, iesniedza sūdzību Ģenerālprokuratūrā. Ģenerālprokuratūra savukārt sūdzību atzina par pamatotu un atcēla Trušela lēmumu par kriminālprocesa izbeigšanu pret minētajām četrām personām.
Nodod izskatīšanai tiesā
Tagad Diena ir saņēmusi apstiprinājumu no Rīgas tiesas apgabala prokuratūras, ka 2024. gada 17. decembrī ir pieņemts lēmums par kriminālprocesa nr. 11816008221 nodošanu Rīgas pilsētas tiesai izskatīšanai pēc būtības. Dienas rīcībā esošā informācija liecina, ka tiesai nodotajā kriminālprocesā apsūdzība nu ir celta pret visām piecām iespējamā noziegumā iesaistītajām personām – tātad uz apsūdzēto sola sēdīsies ne tikai Milana Beļeviča, bet arī zvērināts advokāts Haralds Velmers, Kārlis Krastiņš un Black Duck Invest pārstāvējušie Čehijas pilsoņi Tibors Bokors un Vojteks Kačena. Apsūdzība Velmeram un Krastiņam celta par darbībām, kuras viņi abi veica laikā, kad bija Olainfarm padomes locekļi.
Prokuratūras pārstāve Aiga Eiduka, atbildot uz Dienas jautājumu, noliedza, ka kriminālprocesa virzība Rīgas tiesas apgabala prokuratūrā būtu bijusi apzināti vilcināta. Uz Dienas jautājumu par to, ar ko saistāma salīdzinoši ilgā lietas atrašanās prokuratūrā, prokuratūras pārstāve norādīja, ka "lietas atrašanās prokuratūrā termiņš saistāms ar nepieciešamo procesuālo un izmeklēšanas darbību veikšanu minētajā kriminālprocesā, kā arī ar pašas krimināllietas lielo apjomu un tajā iesaistīto personu aktīvu savu tiesību realizāciju, iesniedzot dažāda veida sūdzības un iesniegumus".
Pēc Dienas rīcībā esošās informācijas, saskaņā ar aktuālo apsūdzības versiju, visi pieci iesaistītie – Beļeviča, Velmers, Krastiņš, Bokors un Kačena – tiek apsūdzēti par krāpšanas mēģinājumu personu grupā, kas saistīts ar nodomu nelikumīgi iegūt kontroli Olainfarm. Nodoms saistīts ar Olmafarm piederošo Olainfarm akciju (kas atbilst uzņēmuma akciju kontrolpaketei vairāku desmitu miljonu eiro apmērā) izkrāpšanas mēģinājumu, kas noticis uz, iespējams, fiktīva akciju atsavināšanas līguma pamata jau pēc tam, kad Beļeviča 2021. gada 26.aprīlī tika atcelta no Olmafarm valdes locekles amata.
Kā iepriekš jau ziņots, tā dēvētā akciju pirkuma līguma parakstīšana notikusi kādā ar Beļeviču saistītā dzīvoklī Avotu ielā 7, Rīgā, naktī no 2021. gada 26. uz 27. aprīli, kur kopā ar Beļeviču atradās arī tālaika Olainfarm padomes locekļi Velmers un Krastiņš, savukārt Čehijas pusē fiktīvā līguma parakstīšanu koordinēja Bokors un Kačena. Apsūdzības ieskatā mēģinājums atsavināt akcijas veikts slepus un bez attiecīgām Beļevičas pilnvarām, proti, līguma parakstīšanā iesaistītajiem bijis zināms par to, ka Beļeviča ir atcelta no Olmafarm valdes locekles amata.
Turklāt attiecīgās darbības veiktas arī pretēji Olmafarm īpašnieču – 2017. gadā mirušā Olainfarm īpašnieka Valērija Maligina meitu Irinas Maliginas, Nikas Saveļjevas un Annas Emīlijas Maliginas – gribai un interesēm. Proti, Olmafarm īpašnieces ne tikai nebija devušas atļauju vai pilnvaras Beļevičai atsavināt Olmafarm piederošās Olainfarm akcijas Black Duck Invest, bet, gluži pretēji, iepriekš devušas skaidrus un nepārprotamus norādījumus Beļevičai kā tobrīd vēl Olmafarm valdes loceklei, lai bez īpašnieču ziņas Beļeviča nekādas darbības ar Olmafarm piederošajām akcijām neveic. Turklāt akciju atsavināšanu tobrīd aizliedza arī V. Maligina testamenta noteikumi.
Taču viss minētais neatturēja Beļeviču un pārējos iesaistītos rīkoties sava nodoma īstenošanai, pēc, visticamāk, fiktīvā līguma parakstīšanas mēģinot arī faktiski akcijas pārvest no Olmafarm vērtspapīru konta SEB bankā uz kontu BlueOrangeBank, kuru Beļeviča bija atvērusi tikai agrā 27. aprīļa rītā. Ieceri neizdevās īstenot, jo SEB banka, kurā glabājās Olmafarm piederošās Olainfarm akcijas, no jaunieceltās Olmafarm valdes jau bija noskaidrojusi, ka Beļeviča ir atcelta no Olmafarm valdes locekles amata, un attiecīgi atteica Beļevičai izpildīt akciju pārvedumu.
Tieši šī nianse, kuras rezultātā akcijas neizdevās pārvest uz citu kontu, visticamāk, arī bijusi izšķiroša, lai šodien apsūdzības ieskatā un gaidāmajā tiesas procesā par notikušo runātu kā par krāpšanas mēģinājumu, nevis par pilnībā pabeigtu noziegumu, kura sekas tādā gadījumā, iespējams, būtu daudzkārt smagākas.
Līdz pirmajai sēdei vēl jāgaida
Tiesu kalendārā pieejamā informācija liecina, ka lietu pirmajā instancē izskatīs Rīgas pilsētas tiesas tiesnese Gunta Čepule. Kā liecina publiski pieejamā informācija, 2005. gadā Čepule tika iecelta par Jelgavas tiesas tiesnesi, šajā amatā nonākot pēc četru gadu darba Zemesgrāmatas nodaļas tiesneses amatā. Savukārt 2018. gadā ar Tieslietu padomes lēmumu pārcelta darbā uz Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesu, kas kopš 2022. gada augusta, apvienojot vairākas Rīgas pilsētas teritorijā darbojošās tiesas, ir pārveidota par Rīgas pilsētas tiesu.
Dažādi avoti liecina, ka tiesnese Čepule vairāk nekā 20 gadu darbības laikā tiesneses amatā ir skatījusi vairākas skaļas krimināllietas – skaļākā no tām, visticamāk, ir cilvēktirdzniecībā un seksuālos noziegumos apsūdzētā katoļu priestera Pāvela Zeiļas krimināllieta, kurā Zeiļam ar pirmās instances tiesas spriedumu piespriests sešu gadu un desmit mēnešu ilgs cietumsods. Tāpat tiesnese skatījusi par sievas slepkavības organizēšanu notiesātā uzņēmēja Igora Ivanova krimināllietu, kurā Ivanovs tika apsūdzēts par jaunu noziedzīgu nodarījumu – slepkavības draudu izteikšanu – savai māsai un viņas vīram, ko Ivanovs īstenojis, jau atrodoties cietumā un izciešot sodu sievas slepkavības lietā. Zīmīgi, ka Čepule Ivanovu atzina par vainīgu un piesprieda viņam brīvības atņemšanu uz vienu gadu, taču vēlāk Rīgas apgabaltiesa sodu Ivanovam samazināja līdz brīvības atņemšanai uz 4 mēnešiem un 15 dienām.
Tāpat Čepule savulaik skatījusi krimināllietu, kurā apsūdzēts bijušais Latvijas Lauksaimniecības universitātes profesors Aivars Āboltiņš par naudas pieprasīšanu no studentiem par sekmīga novērtējuma ierakstīšanu studentu atzīmju grāmatiņās bez eksāmenu kārtošanas, kā arī kukuļņemšanā apsūdzētā Jelgavas slimnīcas vadītāja Andra Ķipura krimināllietu, kurā Ķipurs kopā ar vēl vairākām apsūdzēto statusā esošām personām galarezultātā tika attaisnots.
Kā redzams, tiesneses Čepules profesionālajā biogrāfijā atrodamas vairākas sabiedrības rezonansi izraisījušas lietas, kurām nu pievienojusies arī Olmafarm lieta kā, iespējams, lielākais krāpšanas un reiderisma mēģinājums Latvijas vēsturē.
Pēc vairāk nekā trīsarpus gadus ilgas izmeklēšanas policijā un prokuratūrā šīs lietas juridiskie līkloči un iesaistīto bijušo Olainfarm un Olmafarm amatpersonu, kā arī tā dēvēto "čehu investoru" loma iespējamā noziegumā nu tiks šķetināta tiesas procesā, kurā pirmā tiesas sēde ir ieplānota pēc nepilniem deviņiem mēnešiem – šāgada 9. septembrī.