Krimināllikumā teikts, ka personām, kas izdarījušas noziegumus, bet sirgst ar psihiskiem traucējumiem un ir ekspertīzē atzītas par nepieskaitāmām, var noteikt medicīniska rakstura piespiedu līdzekļus.
Tie paredz ambulatoru ārstēšanu medicīnas iestādē, ārstēšanu vispārēja tipa psihiatriskajā slimnīcā un ārstēšanu specializētā psihiatriskajā slimnīcā ar apsardzi. Tāpat šādos gadījumos var personu nodot tuvinieku vai citu personu, kas veic slimnieku kopšanu, gādībā.
Jau ziņots, ka naktī uz 30.oktobri, veicot komandantstundas uzraudzības kontroli, Gulbenes novada Galgauskas pagastā policisti pamanīja kādu "Volkswagen" markas automašīnu. Likumsargi ieslēdza bākugunis un apturēja šo transportlīdzekli, lai pārbaudītu iemeslus, kāpēc persona atrodas ārpus savas dzīvesvietas ierobežojumu laikā.
Kad policisti piegāja pie automašīnas, lai veiktu dokumentu pārbaudi, šoferis caur šauru loga spraudziņu padeva savus dokumentus policistiem un uzreiz aizvēra logu. Policisti vēlējušies noskaidrot plašāku informāciju un pamatojumu, kāpēc vīrietis atrodas ārpus savas dzīvesvietas, taču viņš vairs nav sadarbojies ar policistiem.
Policisti tobrīd sajutuši gaisā gāzes smaku. Vienā brīdī šoferis automašīnā pēkšņi aizgriezies, piešķīlis uguni un notika eksplozija, jo vīrietis uzspridzinājis viņa automašīnā esošo gāzes balonu, informēja likumsargi.
Spēcīgā sprādziena rezultātā abi policisti tika aizmesti prom no automašīnas, savukārt pats šoferis tika izmests no transportlīdzekļa. Vīrietis tomēr spējis, izmantojot situāciju, iekļūt policijas trafaretajā automašīnā un mēģinājis to nozagt, sākot braukšanu.
Viens no policistiem, kurš sprādziena rezultāta bija guvis mazākas traumas, pamanīja notiekošo un steidzās vīrieti apturēt. Vīrietis tobrīd uzbrucis policistam, cenšoties arī atņemt dienesta ieroci. Tas viņam neizdevās. Savukārt policists paspēja ar trauksmes pogu vairākkārt paziņot kolēģiem, ka nepieciešama palīdzība.
Cīniņš starp policistu un vīrieti, kas sākās policijas automašīnā, pēcāk turpinājies grāvī. Tobrīd atguvusies arī policiste, kura sprādziena rezultātā bija guvusi sejas traumu, un steigusies palīgā kolēģim savaldīt un aizturēt vīrieti.
Notikumā vietā ieradās arī tuvākā policijas ekipāža. Tāpat uz notikuma vietu tika izsaukts Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests.
Policiste, kura bija tuvāk automašīnai un sprādzienā guva smagākus miesas bojājumus, nogādāta medicīnas iestādē Rīgā, taču nu jau ārstējas mājās. Otram likumsargam gūtās fiziskās traumas nebija tik nopietnas, savukārt aizturētajam vīrietim nebija nepieciešama medicīniskā palīdzība.
Kā vēsta policija, "pirmšķietami vīrieša darbības bijušas apzinātas". Vīrieša rīcības motīvi vēl tiek skaidroti, bet sākotnēji viņš skaidrojis, ka šādi izlēmis rīkoties saistībā ar Covid-19 un vakcināciju, par ko viņam esot bijušas nesaskaņas arī ikdienā.
Iepriekš šis vīrietis nav nonācis policijas redzeslokā.
Saistībā ar notikušo sākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma panta par uzbrukumu varas pārstāvim un citai valsts amatpersonai, ja uzbrukuma rezultātā nodarīti smagi miesas bojājumi vai izraisītas citas smagas sekas. Par šādu noziedzīgu nodarījumu var piemērot brīvības atņemšanu uz laiku no diviem līdz desmit gadiem. Izmeklēšanā turpinās.
Tāpat vīrietim ir piemērots maksimālais sods par epidemioloģisko drošības prasību neievērošanu - 2000 eiro.
Vīrietim kā drošības līdzeklis piemērots apcietinājums.