Maršrutā Rīga-Jelgava varētu slēgt astoņus reisus, taču plānots atklāt arī četrus jaunus. Paredzēts, ka grozījumi šajā maršrutā tiks izstrādāti pavasarī.
Tāpat Jelgavas apkārtnē tiek pētīta autobusu skaita samazināšana maršrutos Jelgava-Staļģene-Renceles, Jelgava-Garoza, Jelgava-Lielplatone-Eleja.
Pārveidot un apvienot plānots maršrutus Dobele-Sniķere-Auce un Auce-Īle Dobele, savukārt maršrutos Jūrmala-Dobele, Rīga-Dobele, Dobele-Mazā Meža iela un Dobele-Miltiņi paredzētas krasākas izmaiņas, slēdzot reisus un nodrošinot transportu pēc pieprasījuma.
Plānots slēgt divus reisus maršrutā Rīga-Auce svētdienās, taču ZPR uzskata, ka šajā jautājumā nepieciešama dziļāka analīze, jo šajā maršrutā nav pieejams vilciens.
Savukārt divu maršruta Rīga-Vecumnieku reisu slēgšanai ZPR nepiekrīt, jo maršruts ir rentabls, turklāt vietējiem nav pieejams vilciens.
Ieplānota arī reisu slēgšana no Rīgas uz Bausku, maršrutā Bauska-Rītausmas-Bauska un Bauska Ozolaine, kā arī posmā Bauska-Viesturi.
Savukārt Sēlijā izvērtēšanai pašvaldībām nodoti maršruti Pilskalne-Dūžāni-Baloži, Nereta-Rite, Aizkraukle-Vecbebri, Aizkraukles stacija-Jaunjelgava, Aizkraukle-Jaunjelgava, Aizkraukle-Sērene-Līčupes, Irši-Silajāņi, Irši-Vilkāres, Jēkabpils-Bebrene, Jēkabpils-Dunava, Jēkabpils-Madona un Daugavpils-Jēkabpils.
Autotransporta direkcijas (ATD) valdes priekšsēdētājs Kristiāns Godiņš pasākumā pašvaldību vadītājus informēja, ka Zemgalē, salīdzinot ar citiem plānošanas reģioniem, izvērtējamo maršrutu skaits ir vismazākais.
Aģentūra LETA jau vēstīja, ka Sabiedriskā transporta padomes (STP) sēdē panākta vienošanās, ka reģionālais maršrutu tīkls ir jāpārskata un ka turpmāk uzturēt to tieši tādā apmērā, kāds tas ir šobrīd, esošo resursu ietvaros nav iespējams. Tāpat panākta vienošanās, ka plānošanas reģioni kopā ar pašvaldībām iesniegs priekšlikumus attiecībā uz maršrutu tīkla izmaiņām, un visi grozījumi, kas maršrutos varētu tikt veikti, notiks pamazām.
Iepriekš Satiksmes ministrija ar rīkojumu uzdeva STP apstiprināt plānoto reģionālās nozīmes maršrutu tīkla apmēru 2018.gadam un turpmākajiem gadiem atbilstoši likumā par kārtējā gada valsts budžetu un likumā par vidēja termiņa valsts budžetu piešķirtajiem līdzekļiem valsts budžeta apakšprogrammā Sabiedriskais transports.
Lai realizētu šo uzdevumu, ATD sadarbībā ar plānošanas reģioniem jāsagatavo STP priekšlikumi maršrutu tīkla samazināšanai vidēji par vienu miljonu kilometru katrā plānošanas reģionā.