Ziņojumā norādīts, ka Latvijā pieaug kreisā spārna, īpaši etnisko krievu pārstāvētā SC ietekme. Kopš Rīgas mēra amata iegūšanas SC iegūst aizvien lielāku popularitāti, un tās populistiskais piedāvājums ekonomikā krīzes laikā liekas aizvien pievilcīgāks, balstoties arī uz koalīcijas nespēju piedāvāt saskaņotu ekonomisko redzējumu. Tomēr SC saites ar Maskavu nomācot tā vietējās politiskās perspektīvas, piemēram, 2010.gada Saeimas vēlēšanās.
SC esot paudusi gatavību beidzot izrauties no opozīcijas un darboties valdībā. Lai to panāktu, būtu nepieciešams sadarboties ar kādu no latviskajām partijām, jo vairāk nekā 50 mandātus SC iegūt nevar. Kā viens no visticamākajiem SC sadarbības partneriem tiek minēta Aināra Šlesera vadītā partija LPP/LC, ar kuru izveidota koalīcija Rīgas domē, teikts ziņojumā.
ASV vēstniecības ziņojumā norādīts, ka SC ārlietu politika un vairākas aktivitātes, piemēram, sadarbības līguma noslēgšanu ar partiju Vienota Krievija, sarežģījot tās iekšpolitisko stratēģiju. Latviešiem tas radot aizdomas, ka SC pārstāv Maskavas politiskās un biznesa intereses. Vēstniecībai neesot šaubu, ka SC vērsti uz ekonomisko un politisko attiecību uzlabošanu ar Austrumiem. Pastāvot arī aizdomas, ka SC saņem plašsaziņas līdzekļu un, iespējams, tiešu finansiālo atbalstu no Krievijas.
Tāpat ziņojumā tiek norādīts, ka SC ir atkārtoti aicinājusi no Afganistānas izvest Latvijas karaspēku.
ASV vēstniecība nesagaidot dramatiskas izmaiņas SC politikā, bet cer, ka varēs ietekmēt SC attieksmi. Tomēr vēstniecība gatavojoties reālai iespējai, ka uz Maskavu orientēta partija var piedalīties NATO valsts pārvaldīšanā. Latvijas valdību veidojošo koalīciju raksturs gan padarot diezgan neticamu iespēju, ka SC varētu tikt pie "spēka" ministrijām - aizsardzības, ārlietu, tieslietu vai finanšu, bet jebkura SC dalība valdībā tomēr var radīt problēmas, atzīts ziņojumā.