To šodien Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā apliecināja Finanšu ministrijas valsts sekretārs Mārtiņš Bičevskis.
Nodomu vēstule Starptautiskajam Valūtas fondam (SVF) un Saprašanās memorands ar Eiropas Komisiju (EK) joprojām ir slepeni, jo šie dokumenti vēl nav apstiprināti aizdevēju pusē.
Bičevskis Saeimas komisiju informēja, ka dokumentā Latvija apņemsies līdz novembra beigām Saeimā iesniegt fiskālās disciplīnas likumprojektu kopā ar attiecīgiem grozījumiem Latvijas Satversmē, par saturu vienojoties ar EK un SVF.
Patlaban plānotais grafiks paredz, ka visa nepieciešamā likumdošana tiek pieņemta līdz nākamā gada vidum un spēkā stājas 2013.gadā.
Tāpat vienošanās ar aizdevējiem paredzēs, ka 2012.gada valsts budžetam klāt tiks pievienots arī vidējā termiņa valsts budžeta likumprojekts.
Bičevskis arī apliecināja, ka Latvija aizdevējiem nākamgad apņemsies ievērot 3% deficītu no iekšzemes kopprodukta (IKP), tiecoties uz 2,5% deficīta mērķi. 2013.gadā budžeta deficīts plānots 1,9% apmērā no IKP, bet 2014.gadā - 1,1%.
Nākamgad nepieciešamais konsolidācijas apjoms patlaban plānots 150-180 miljonu latu robežās.
Vienošanās arī atrunātas iespējas atbrīvot līdz šim finanšu sektora stabilitātei glabātos finanšu līdzekļus. Plānots, ka 300 miljoni eiro (210 miljoni latu) tiek atbrīvoti, kad sagatavots VAS "Latvijas Hipotēku un zemes bankas" pārveides plāns, "Citadeles bankas" pārdošanas stratēģija un "Parex bankas" pārstrukturēšanās stratēģija. Valdība nepieciešamo lēmumu pieņemšanai esot ļoti tuvu.
Vēl 100 miljoni eiro (70 miljoni latu) tiktu atbrīvoti, kad "Hipotēku bankas" aktīvu pārdošanas stratēģija tiks iesniegta Eiropas Komisijā, bet atlikušo 249 miljonu eiro (174 miljonu latu) atbrīvošana jau būšot atkarīga no progresa "Citadeles bankas" un "Hipotēku bankas" pārdošanā, informēja Bičevskis.
LETA jau ziņoja, ka jautājums par fiskālās disciplīnas ieviešanu un iespējamām Satversmes izmaiņām jau ilgāku laiku ir vadības koalīcijas darba kārtībā, tomēr konkrētas vienošanās tā arī nav izdevies panākt.
Ar valdības lēmumu jau ir izveidota speciāla darba grupa, kura strādā ar šiem jautājumiem.