VM aicina pasažierus, kas 21.jūnijā ielidoja Rīgā ar minēto reisu, turpmāko piecu dienu laikā vērot savu veselības stāvokli un, ja parādās šādi simptomi - temperatūras paaugstināšanās, iesnas, sūrstoša sajūta kaklā, klepus, nogurums un kaulu laušana, nekavējoties sazināties ar savu ģimenes ārstu un informēt par ceļojumu vai sazināties ar Sabiedrības Veselības aģentūras (SVA) dežurējošo epidemiologu (**67271738**). Slimībai var būt viegla gaita un simptomi neizteikti. Speciālisti norāda, ka vairumā gadījumu slimība ir viegli ārstējama un notiek pilnīga atveseļošanās. Ņemot vērā saslimšanas izplatību pasaulē, Latvijas medicīnas speciālisti bija gatavi šim pirmajam saslimšanas gadījumam - pacients tika savlaicīgi atklāts, izmeklēts un tiek ārstēts. Šobrīd mediķi un epidemiologi strādā kopā, lai sekmīgi izārstētu saslimušo, kā arī lai veiksmīgi atrastu visas iespējamās kontaktpersonas, kas varētu būt saistītas ar šo gadījumu. Lai varētu veikt nepieciešamos epidemioloģiskos pasākumus pasažieriem, kuri ar slimnieci kopā lidoja no Kanādas uz Vāciju, SVA epidemiologi par notikušo informējuši Vācijas kolēģus.
Vasarā nav gaidāma strauja jaunās gripas vīrusa izplatīšanās, aģentūrai
LETA teica Latvijas Infektoloģijas centra vadītāja Baiba Rozentāle,
taču ziemā visticamāk šī vīrusa izplatība pieaugs.
Speciāliste uzsvēra, ka pašlaik cilvēkiem Latvijā nav pamata
satraukumam un nekādi īpaši pasākumi nav jāveic un profilakses
medikamenti nav jālieto. Taču, kad sāksies epidēmija, profilaksei varēs
lietot «oseltamivīru» un «zanamivīru» saturošus medikamentus. Konkrētus
medikamentus B.Rozentāle neminēja, norādot, ka nedrīkst tos reklamēt.
Viņa pieļāva, ka, iespējams, līdz nākamā gada sākumam varētu būt
izstrādāta vakcīna pret jaunās gripas vīrusu. Pašlaik šādas vakcīnas
nav.
Šobrīd nekādi papildus kontrolējošie vai ierobežojošie pasākumi ceļotājiem Latvijā netiks ieviesti. Turpinās ceļotāju informēšana par profilaksi pirms izbraukšanas uz infekcijas skartajām teritorijām un pēc atgriešanās Latvijā. Medicīnas darbinieki ir informēti par rīcību aizdomīgu, gripai līdzīgu saslimšanu gadījumos. Aizdomīgie saslimšanas gadījumi tiek laboratoriski izmeklēti, saslimušie pacienti tiek izolēti un ārstēti.
Lai iespējami ierobežotu slimības tālāku izplatību, svarīga ir saslimušā kontaktpersonu savlaicīga apzināšana un novērošana, ieskaitot personas, kuras kontaktējušās ar gripas slimniekiem lidmašīnās starptautisko reisu laikā. Tādēļ, ja septiņu dienu laikā pēc atgriešanās no ceļojuma tiek konstatēta augstāk minētie slimības simptomi, nekavējoties jāsazinās ar savu ģimenes ārstu un informēt par ceļojumu. Ja saslimšanas simptomi parādās jau ceļojuma laikā vai lidmašīnā, jāmeklē medicīnisko palīdzību vai par sliktu pašsajūtu jāinformē lidmašīnas personālu.
Ņemot vērā, ka bez jaunās gripas vīrusa Latvijā ziemā cirkulēs arī sezonālā gripa, cilvēkiem būs ieteicams vakcinēties pret sezonālo gripu, kā arī ievērot tradicionālos profilakses pasākumus.
B.Rozentāle uzsvēra, ka Latvijas iedzīvotāji šobrīd mierīgu sirdi var turpināt svinēt Līgo svētkus, nebaidoties no jaunās gripas vīrusa. Daudz lielāku vērību, viņasprāt, līgotājiem būtu jāpievērš pārtikas produktiem un to kvalitātei. Šodien esot pietiekami augsta gaisa temperatūra, tādēļ jāpievērš uzmanība, vai pareizi tiek glabāti produkti svētku galdam. Īpaši tas attiecoties uz tradicionālajiem gaļas un piena produktiem.
Eiropas slimību kontroles un profilakses centra apkopotā informācija liecina, ka līdz 22.jūnijam ar jauno gripas vīrusu AH1N1 Eiropā inficējušies 4245 iedzīvotāji, t.sk. 326 – pēdējo 24 stundu laikā. Lielākais saslimušo skaits joprojām tiek reģistrēts Apvienotajā Karalistē. Kanādā ir reģistrēts pasaulē trešais augstākais saslimšanas gadījumu skaits - šobrīd 5710 gadījumi. Igaunijā apstiprināti 5 saslimšanas gadījumi.
(papildināta ar B.Rozentāles teikto)