Ņemot vērā Saeimas Juridiskā biroja rosinājumu komisija nolēma sadalīt vairāku koalīcijas un opozīcijas politiķu iesniegto priekšlikumu par četru NEPLP locekļu atbrīvošanu no amata četros atsevišķos lēmumprojektos.
Pašlaik turpinās lemšana par lēmumprojektiem, kas paredz pārējo trīs iesniegumā minēto NEPLP locekļu atbrīvošanu no amata.
Gala lēmums par lēmumprojektiem būs jāpieņem Saeimai un kā liecina LETA frakciju līderu aptauja - tas visticamāk varētu notikt.
Saskaņas frakcijas vadītāja vietnieks Valērijs Agešins sacīja, ka frakcija par šo jautājumu vēl lems, tomēr ir liela varbūtība, ka tā rīkosies tāpat kā Saskaņas pārstāvji Cilvēktiesību komisijā. Arī Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis norādīja, ka politiskais spēks balsos par Dimanta atbrīvošanu no amata, taču neatbalstīs pārējo trīs NEPLP locekļu atlaišanu. Tāpat Latvijas Reģionu apvienība (LRA) atbalstīs NEPLP vadītāja atbrīvošanu no amata, savukārt par lēmumu attiecībā uz trim padomes locekļiem politiskajam spēkam vēl būs jāspriež. LRA Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Dainis Liepiņš prognozēja, ka frakcija varētu nolemt atbalstīt arī NEPLP locekļa Daiņa Mjartāna atlaišanu.
Partijas no No sirds Latvijai līdere Inguna Sudraba norādīja, ka frakcija lēmumu par rīcību pieņems pirms Saeimas sēdes. Viņa pati uzskata, ka Dimants nevar būt uzraugošās institūcijas vadītājs, ja viņš Valsts kontroles konstatēto likuma pārkāpumu attaisno ar labiem nodomiem. Ja normatīvajos aktos ir kādas nepilnības, jāpiedāvā to grozījumi, taču nav pareizi, ja kāds cilvēks uzskata, ka stāv pāri likumam, pauda politiķe.
Savukārt Vienotības pārstāvji līdz šim pauduši dažādus viedokļus šajā jautājumā. Vienotības frakcijas vadītāja vietnieks Kārlis Šadurskis skaidroja, ka frakcija par to vēl diskutēs.
Arī Nacionālā apvienība Visu Latvijai!-TB/LNNK oficiālu lēmumu šajā jautājumā nav pieņēmusi, skaidroja politiskā spēka līderis Raivis Dzintars, piebilstot, ka frakcija rūpīgi izvērtēs šodien komisijā izskanējušos argumentus. .
Dimants uzskata, ka šis lēmums ir prettiesisks un vērsts tieši pret regulatora vadītāju, ziņo LETA.
"No šī lēmuma jau nemainās argumenti pret vienu vai pret četriem locekļiem. Ja argumenti neiztur kritiku attiecībā uz četriem, tad tie paši argumenti neiztur kritiku arī pret vienu. Jābūt ļoti nopietniem pierādītiem likuma pārkāpumiem tieši manā darbībā, un tikai tad lēmums var tikt uzskatīts par tiesisku. Pašlaik es redzu, ka tas ir prettiesisks lēmums, tas ir vērsts tieši pret regulatora vadītāju, kurš, protams, pēc likuma arī pārstāv šo regulatoru," skaidroja NEPLP vadītājs.
Dimants skaidroja, ka visas tās pašas problēmas, uz kurām viņš norādījis jau agrāk par šo lēmuma projektu, tās paliek spēkā. "Tas nav stāsts par manu personu, tas ir stāsts par regulatora neatkarību. Tas nav tiesisks lēmums, kādam tam vajadzētu būt regulatora gadījumā, ja mēs neesam politiski atbildīgas amatpersonas, tas nedrīkst būt motivēts politisks lēmums, un ir jābūt tiesiskam lēmumam. Jābūt pierādītiem ļoti noteiktiem likumā paredzētiem pārkāpumiem manā personiskajā darbībā."
NEPLP vadītājs norādīja, ka komisijā "mans personiskās darbības izvērtējums nemaz netika izvērtēts. Tika izvērtēts tikai iesniegums, kas attiecās uz visiem četriem locekļiem. Pārmetumi beigās tika attiecināti tikai uz mani, kaut arī mēs esam koleģiāla institūcija un visus lēmumus pieņemam balsojot".
Jau ziņots, ka Vienotības, Zaļo un zemnieku savienības (ZZS), Latvijas Reģionu apvienības (LRA) un partijas No sirds Latvijai līderi 17.jūnijā Saeimas Prezidijam iesniedza dokumentu par NEPLP locekļu atlaišanu. Prezidijs šo iesniegumu nodeva izskatīšanai Cilvēktiesību komisijā, kura to skatīs 2.jūlijā.
Iesniegumu iniciējusi LRA, bet to parakstījuši arī vairāku partiju līderi - Solvita Āboltiņa (Vienotība), Augusts Brigmanis (ZZS), Dainis Liepiņš (LRA) un Inguna Sudraba (NSL).
Iesniedzēji kritizē, ka NEPLP pieņēma lēmumu attiecībā uz Radio Skonto plus programmas apstiprināšanu, padarot to par krievu valodā raidošu radiostaciju. Tādējādi NEPLP esot mazinājusi Saeimas deputātu uzticību padomes locekļu kompetencei un spējai pieņemt situācijai atbilstošus lēmumus.
Politiķi arī atsaucas uz Valsts kontroles revīzijas ziņojumā secināto, ka NEPLP nav efektīvi rīkojusies ar finanšu līdzekļiem gandrīz divu miljonu eiro apmērā. Tāpat ziņojumā secināts, ka NEPLP ir vāja kontroles sistēma pār amatpersonu un darbinieku komandējumiem un darba braucieniem, kā arī konstatētas citas nepilnības.
Tāpat tiek pausta nostāja, ka NEPLP locekļi Dimants, Aija Dulevska, Dainis Mjartāns un Ivars Zviedris neatbilst likumā noteiktajai prasībai par labu reputāciju, tāpēc tas viņiem liedz turpināt šo amatu ieņemšanu.
Savukārt NEPLP izplatījusi paziņojumu masu medijiem, kurā norāda, ka pieprasījums atlaist NEPLP locekļus ir uzbrukums masu mediju neatkarībai.
Paziņojumā uzsvērts, ka NEPLP ir demokrātiskas un tiesiskas valsts neatkarīgas mediju, it īpaši sabiedrisko mediju, sistēmas sastāvdaļa. Tieši tādēļ likums ir noteicis ļoti konkrētus gadījumus, kādos ir iespējams atsaukt NEPLP locekļus.
Padome norāda, ka neviens no atlaišanas apstākļiem nav iestājies.
NEPLP paziņojumā norāda, ka dažu Saeimas deputātu ideja atlaist padomes locekļus viņiem nav pārsteigums. Tiekoties ar deputātiem, ne reizi vien padomes locekļi esot saskārušies ar zīmīgiem mājieniem, kas skar to vai citu LTV sižetu vai LR raidījumu.