Par to liecina iespējamās koalīcijas veidotāju paustais par Valsts prezidenta Egila Levita Latvijas Televīzijas (LTV) "Rīta Panorāmā" sacīto, ka koalīcijas vienotības nodrošināšanai vajadzētu paredzēt jaunu instrumentu, kas tiktu ierakstīts sadarbības dokumentos - ja gadījumā kādas frakcijas dēļ izgāžas koalīcijas virzīts projekts, tad Ministru prezidentam būtu tiesības prasīt no šīs frakcijas deleģēta ministra atkāpšanos.
Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) pauda, ka, veidojot koalīciju, ir ļoti svarīgi vienoties par rīcību, bet vienlaikus ir jāvienojas arī par sekām, ja kaut kas tiek neizdarīts. Pēc viņa teiktā, jebkura valdība, kas nestrādā vienoti, agri vai vēlu nespēs funkcionēt.
Premjers pieļāva, ka sadarbības memorandā vajadzētu ierakstīt, kādas sankcijas stāsies spēkā koalīcijas lēmuma nepildīšanas gadījumā, lai atgādinātu partneriem, ka valdību veidojošajām partijām ir jādarbojas vienoti, tiecoties pēc kopīgiem mērķiem. Tādēļ laiks ir jāvelta arī kopīgo mērķu definēšanai, pauda Kariņš.
AS politiķis Māris Kučinskis norādīja, ka kaut kāds līdzīgs regulējums varētu būt, ņemot vērā, ka Ministru prezidentam jau tagad ir noteiktas tiesības atbrīvot kādu ministru no amata. Reizē ārkārtīgi svarīgi būtu noteikt, kādi ir ministra uzdevumi -, ja tas ir precīzi formulēts, tad arī var sekot līdzi, kā šie uzdevumi tiek izpildīti, atzīmēja Kučinskis.
Savukārt NA frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Jānis Dombrava uzskata, ka šis jautājums ir ļoti strīdīgs. Būtu jāsaprot, kas notiek gadījumā, ja premjera partija - JV - virza kādu iniciatīvu, kuru noraida pārējie sadarbības partneri, pauda NA pārstāvis, retoriski vaicājot, vai tiešām Ministru prezidents atlaistu savas partijas izvirzīto ministru.
Šī ideja pagaidām šķiet neskaidra, norādīja Dombrava, vienlaikus minot, ka par koalīcijas partiju atbildību var runāt. Viņš arī atzīmēja, ka pašlaik jau darbojas līdzīgs mehānisms - ja deputāti nobalso pret valsts budžetu, tad valdība krīt.
Kā ziņots, Levits intervijā LTV norādījis, ka koalīcijā par dažādiem lēmumprojektiem ir jādiskutē, bet tad, kad lēmumi ir pieņemti, pie tiem ir jāturas.