Viens no tiem - ja "Parex banku" neglābtu, tad nauda budžetā būtu. Nē, tās nebūtu - tā būtu bijusi "apēsta", neatgriezeniski pazaudēta. "Parex bankas" pārdošanas rezultātā tā ir atgūstama.
Dažs apgalvo, ka lata devalvācija budžetā ienestu naudu. Nemānīsim sevi: šūpojot latu, budžetā nauda nevairotos - mēs ātri attaptos pie sasistas siles. Atkal aizšvirkstētu inflācijas ugunsgrēks: augtu gan importa preču un pakalpojumu cenas, vēlāk arī vietējo ražojumu cenas, un arī uzņēmumu maksājumi par eiro kredītiem kļūtu dārgāki. Tas šķietami ļautu iekasēt vairāk netiešo nodokļu - jo dārgāka prece, jo vairāk latu ienestu, piemēram, pievienotās vērtības nodokļa procenti - tomēr, augot cenām, būtiski kristos arī iedzīvotāju pirktspēja, tātad arī patēriņš, un cerēto nodokļu plūsma izsīktu. Kas ir pilnīgi droši: Latvijas ārējais parāds par devalvācijas procentiem pieaugtu un budžetu tukšotu. Latvija ātri nonāktu slavenajā Parīzes klubā kā valsts, kas nespēj nokārtot ārējā parāda maksājumus.
Tas, kas patiesi jādara, lai 2011.gadā būtu mazāk jāgriež, jāsakārto ekonomika, jānodrošina lielāki ieņēmumi. Šogad "sēklas" nav iesētas, bet līdz nākamajam - 2011.gada budžetam - palicis vēl vesels gads. Tāpēc svarīgi veikt divas lietas. Pirmkārt, strukturālas reformas, lai valsts naudas izlietojums būtu mērķtiecīgs, efektīvs, atbilstošs Latvijas iespējām un nestu iespējami lielāko labumu. Otrkārt, ir jārūpējas par tautsaimniecības vidi, lai uzņēmumi pelnītu un tādējādi valsts varētu palielināt ieņēmumus.
Un ļoti īsi par valsts pārņemto "Parex banku", pie kuras pārdošanas valdība
turpina strādāt blakus budžeta un strukturālo reformu darbiem. Mūsuprāt, svarīgi
ir banku pēc iespējas ātrāk pārdot - un nekas mūs pozīcijā šajā ziņā nav
mainījies -, maksimāli ātri atgūstot valsts līdzekļus. Pretējā
gadījumā, ja rīkotos pēc ieteikumiem atlikt pārdošanu uz 2-3 gadiem:
Tādēļ ir skaidri jāapzinās - cita ceļa nav, "Parex banka" ir jāpārdod, un jāpārdod pēc iespējas ātrāk.
Avots: www.bank.lv