"Politikā īsti labi nav darīt tā kā sportā, kad, mainoties sezonai, komandas mēģina tikt pie labākiem spēlētājiem, kas rada vēlētājiem vēl lielāku nihilismu pret jau tā trauslo partiju sistēmu," Dienai sacīja Vienotības priekšsēdētājs Arvils Ašeradens. Viņš apstiprināja, ka Vienotībā notikušas diskusijas par to, kāda varētu izskatīties pēcvēlēšanu Latvija, aicinot partijas meklēt iespēju apvienoties. "Mums ir žēl, ka neizdevās vienoties ne ar Kustību Par!, ne ar Jauno konservatīvo partiju, kurai esam signalizējuši, ka būtu gudri atrast šādu risinājumu. Mēs respektējam kolēģu izvēli startēt atsevišķi, bet, manuprāt, tā nav gudra izvēle," tā Ašeradens atbildēja uz jautājumu, vai šādi signāli JKP raidīti vēl vasarā.
JKP līderis Jānis Bordāns apstiprināja, ka abu partiju līderi nesen tikušies, taču sarunā esot apspriests tikai Jaunās Vienotības piedāvātais memorands par nesadarbošanos ar prokremliskām partijām, kuru JKP atbalsta. Tajā pašā laikā viņš vēl nav aizmirsis, kā Vienotība esot pieļāvusi Valda Dombrovska valdības gāšanu 11. Saeimā, ar ko arī esot sākusies "tiesiskuma demontāža". Ar populāru politiķu pārvilināšanu JKP nenodarbojoties, uzsvēra Bordāns. JKP nesen pievienojies satiksmes jomas eksperts Tālis Linkaits, bet viņš neesot bijis nevienā partijā.
Par uzvārdiem klusē
Pēc Latvijas Televīzijas pasūtījuma jūnijā veiktajā SKDS aptaujā redzams, ka vairāku partiju reitings ir tuvu 5% barjerai, bet to nepārsniedz. Apvienību Attīstībai/Par! atbalsta 4,7%, JKP – 4,0%, Jauno Vienotību – 2,7%, bet Latvijas Reģionu apvienību – 1,7%. Rīgas domes pēdējo vēlēšanu rezultāti, kas atšķīrās no priekšvēlēšanu prognozēm, ikvienam no šiem politiskajiem spēkiem vēl dod cerības uzlabot rezultātu. Pirmo reizi 1% pārsniegusi partija Progresīvie. Pieaudzis arī partijas KPV LV reitings – to atbalsta jau 4,4% aptaujāto, taču tā ir pozicionējusies nedaudz atšķirīgi. Aptaujā 5% barjeru pārsniedz tikai trīs partijas. Par Saskaņu balsotu 20,9%, Zaļo un Zemnieku savienību – 14,4%, par Nacionālo apvienību – 6,1%.
Nesen Jaunās Vienotības preses konferencē ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs sacīja: "Ir daudz un dažādas diskusijas par to, kā vērtēt to vai citu reitingu. Biedējošākais ir tas, ka visas šīs partijas ir vairāk vai mazāk centrētas uz sarunām, kā tas ir būt zem 5%." Viņaprāt, lielākā kļūda bija, ka gada sākumā netika izveidota plašāka apvienība, jo "tur bija dažādas ambīcijas, iekšēju un ārēju faktoru kopums".
Rinkēvičs aicināja neizdarīt neko tādu, kas varētu apgrūtināt potenciālo sadarbību pēc vēlēšanām. Ministrs apstiprināja, ka viņam bijušas privātas sarunas ar vairāku partiju pārstāvjiem, bet ar to, ka viņš piedaloties preses konferencē, vēloties noņemt visas spekulācijas.
Viens no Attīstībai/Par! līderiem Juris Pūce Dienai sacīja, ka apvienība esot atvērta līdzīgi domājošiem citu partiju politiķiem, kas izrāda interesi iesaistīties tajā. "Par uzvārdiem es gribētu paklusēt, lai kādam neradītu negatīvu publicitāti," piebilda Pūce. Uz Attīstībai/Par! no Vienotības jau pārgāja Eiropas Parlamenta deputāts Artis Pabriks. Pūce apstiprināja arī sarunas ar Latgales partiju, taču tā esot noslēgusi līgumu ar Jauno Vienotību. Viņam esot grūti iedomāties, ka Attīstībai/Par! sarakstā ir kandidāts no partijas, kurai ir līgums ar citu apvienību. Attīstībai/Par! reitings pieauga pēc tās plaši izvērstās reklāmas kampaņas medijos. Par iemesliem, kāpēc partijas nevienojās par plašāku apvienību, kampaņas laikā politiķi vairs negribēja runāt.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena ceturtdienas, 12. jūlija, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!
Jūrmalā ZZS un Saskaņa ir saskaņā
redz
Antons