"Visas BAS īpašumā šobrīd esošās preču zīmes nacionālajai lidsabiedrībai "airBaltic" vai valstij ir iespēja atpirkt jebkurā laikā," norādīja BAS preses pārstāvis Juris Pētersons. BAS īpašnieks ir "airBaltic" prezidents Bertolts Fliks.
Pētersons apstiprināja, ka vēl nesen reģistrēta ir preču zīme "Baltic Miles", pieteikums par kuru Patentu valdē tika iesniegts 2009.gada 5.augustā. Pētersons uzsver, ka preču zīmju reģistrācija ir laikietilpīgs process, un "Baltic Miles" gadījumā tas esot noslēdzies 20.novembrī. Šī esot viena no preču zīmēm, kuras BAS iegādājās no "airBaltic".
SM savukārt skaidro, ka tā ne tikai vairākkārt mutiski lūgusi sākt risināt jautājumu par preču zīmju atgriešanu, bet arī sūtījusi rakstiskas vēstules BAS, norādot, ka ir gatava "nekavējoties sākt sarunas par preču zīmju atgriešanas darījumu".
SM uzsver, ka vēstulē otrs "airBaltic" akcionārs tika lūgts informēt par iespējamajiem atgriešanas nosacījumiem, piedāvājuma juridiskajiem un finansiālajiem aspektiem, lai varētu detalizēti izvērtēt piedāvājuma būtību.
"Diemžēl līdz šai dienai SM nav saņēmusi vēstuli no BAS, nav arī zināms Flika kunga viedoklis šajā jautājumā," uzsver ministrijā.
SM atkārtoti uzsver, ka ministrija kā viens no "airBaltic" akcionāriem netika oficiāli informēta par preču zīmju darījumu starp aviokompāniju un BAS. Šo darījumu esot apstiprinājusi "airBaltic" padome, kura pēc tam, izanalizējot saņemto informāciju, zaudēja iepriekšējā satiksmes ministra Kaspara Gerharda (VL-TB/LNNK) uzticību un tika atbrīvota. SM piekrišana zīmola nodošanai netika lūgta.
SM kā uzņēmuma akcionāra primārā interese ir pēc iespējas ātrāka preču zīmju atgūšana "airBaltic" īpašumā, uzsver ministrijā.
Preču zīmju darījuma izvērtēšana esot viens no uzdevumiem, kas jāveic "airBaltic" padomei, kas esot "vienīgais institūts valsts interešu pārstāvībai uzņēmumā".
"Diemžēl tai uzdoto uzdevumu risināšana ir apgrūtināta, jo no 6.septembrī apstiprinātās padomes atkāpās tās loceklis Uldis Martinsons, bet no 15.novembrī apstiprinātās padomes - tās locekle Olita Augustovska, turklāt padomei būtu jāizvērtē ne tikai pats preču zīmju darījums, bet arī iespējamā uzņēmuma valdes atbildība," uzsver SM.
Jau ziņots, ka iepriekšējā "airBaltic" padome tiek vainota preču zīmju pārdošanas darījuma akceptēšanā.
Premjers Valdis Dombrovskis ("Vienotība") SM kā valsts kapitāla daļu turētājai uzdeva izvērtēt to "airBaltic" valdes un padomes locekļu rīcības atbilstību likumā noteiktajam pienākumam rīkoties kā krietnam un rūpīgam saimniekam, kuri ir bijuši valdes un padomes sastāvā, kad tika pieņemti lēmumi par minēto preču zīmju pārdošanas darījumu.
Tas darīts, ņemot vērā, ka 2009.gada decembrī "airBaltic" pārdevusi vienam no uzņēmuma akcionāriem - BAS - sešas "airBaltic" preču zīmes ("airBaltic", "airBaltic.com", "airBaltic Travel.com", "airBalticHotels", "BalticMiles" un "Baltic Taxi"), kā arī to, ka minēto darījumu apstiprinājusi "airBaltic" padome.
Patlaban valstij pieder 52,6% "airBaltic" akciju, bet BAS - 47,2%. BAS par "airBaltic" akcionāru kļuva 2009.gada sākumā, nopērkot akcijas no SAS par 14 miljoniem latu.