Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +3 °C
Skaidrs
Sestdiena, 30. novembris
Andrejs, Andrievs, Andris

Glābj cilvēkus un mantu

Uguns silda gan cilvēka miesu, gan dvēseli, taču, palaista savā vaļā, var nodarīt lielu postu. Tāpēc pērkot, būvējot vai remontējot mājokli, jāpārdomā ugunsdrošības sistēmu ierīkošana. Latvijas normatīvi patlaban neprasa privātmājas un dzīvokļus aprīkot ar ugunsdrošības sistēmām.

Līdzīgi kā citur Eiropā, arī pie mums ir tikai rekomendācijas par ugunsdrošību ēkās, tāpēc šis lēmums ir paša saimnieka ziņā. Tomēr, ja šaubāties par šo iekārtu nepieciešamību, atcerieties speciālistu brīdinājumu — uguns ir ātra un nežēlīga: vienā minūtē izdeg viens kvadrātmetrs telpas, 10 minūtēs — jau 100, 20 minūtēs — 900 kvadrātmetru, un pēc 20 minūtēm to vairs nav iespējams apslāpēt.

Glābj cilvēkus


Ugunsdrošības signalizācijas būtiskākais uzdevums ir cilvēku glābšana — tā informē par uguns klātbūtni. Sabiedriskās ēkās ugunsdrošības prasības ir augstākas, taču privātmājās un dzīvokļos izšķir divus biežāk izmantotos signalizācijas veidus — individuālos detektorus, kas reaģē uz dūmiem vai karstumu un rada trauksmes signālu telpas iekšienē, un apsardzes vai ugunsdrošības kontroles paneli, kas par nelaimi ziņo ne tikai konkrētajās telpās, bet pārraida signālu arī apsardzes firmai.

  • Iegādājoties ugunsdrošības detektorus vai sistēmu, noskaidrojiet, vai iekārtas sertificētas atbilstīgi Eiropas normām EN54 un kāda organizācija šo sertifikātu apstiprinājusi.

  • Obligāti pārrunājiet ar sistēmas uzstādītāju ugunsdrošības sistēmas plānu, lai rezultāts būtu jums pieņemams.

  • Neupurējiet drošību dizainam! Detektors visefektīvāk strādās telpas centrā.

  • Pēc remonta vienmēr pārliecinieties par ugunsdrošības sistēmas darbspēju.

  • Regulāri pārbaudiet ugunsdrošības sistēmu un, ja rodas kļūmes, nekavējoties izsauciet speciālistu.

  • Pievērsiet uzmanību trauksmes sirēnām ne tikai savā mājoklī, jo ugunsgrēks kaimiņa dzīvoklī var skart koplietošanas telpas — jūsu evakuācijas ceļu.

Autonomie dūmu detektori ir elementārākā ugunsdrošības sistēma, kas piemērota dzīvokļiem un nelielām privātmājām. Detektori ir viegli uzstādāmi un ekspluatējami. Ieteicams katrā nama stāvā izvietot vismaz vienu dūmu detektoru, vienu novietojot tuvāk guļamistabai, jo statistika liecina, ka lielākā daļa ugunsnelaimju sākas naktī, kad cilvēki guļ. Būtiski ir uzstādīt detektoru arī ieejas zonā, jo tā ir vieta, pa kuru notiek evakuācija, tāpēc svarīgi, lai dūmi un uguns šo ceļu neaizsprostotu.

Apturēt uguni


Arī ugunsdzēšamie aparāti uzskatāmi par elementāru drošības līdzekli, kam jābūt jebkurā mājā, dzīvoklī un automašīnā. Bieži ugunsnelaimi jau sākumā var apturēt, ja blakus ir ērti pieejams ugunsdzēšamais aparāts. Lielā namā dažādās vietās jānovieto vairāki aparāti. Galvenais nosacījums ugunsdzēšamā aparāta iegādē ir izvēlēties sertificētas un ugunsdrošības normām atbilstīgas ierīces. Speciālisti rekomendē divu kg svara aparātu izvēlēties automašīnai vai nelielai dzīvojamai telpai, savukārt dzīvoklī vai privātmājā — četru kg ierīci.

Lielāka kontrole


Apsardzes vai ugunsdrošības kontroles panelis ir dārgāka un efektīvāka signalizācijas ierīce. Vairumam apsardzes kontroles paneļu var pieslēgt arī ugunsdrošības detektorus. Šāds risinājums gan nedod priekšrocības ugunsgrēka vietas noteikšanā, toties par trauksmi tiks informēta arī apsardzes firma.

Ugunsdrošības kontroles panelis jau sniedz daudz precīzāku informāciju par ugunsnelaimes vietu, protams, ja sistēma izplānota un instalēta racionāli. Tā kā šis panelis atbild tikai par signāliem, kas saistīti ar ugunsdrošību, lietotājs ātrāk tiks informēts par bīstamību.

Apsardzes paneļa izmantošanas gadījumā vispirms būs jānoskaidro, vai trauksme saistīta ar apsardzes funkcijām vai ugunsdrošību.

Vienota apsardzes un ugundrošības sistēma tomēr dod lielāku garantiju, ka varēs glābt gan cilvēkus, gan īpašumu, pat ja nelaimes laikā neviens neatradīsies namā. Nelielai privātmājai vienā sistēmā izveidot gan ugunsdrošības, gan apsardzes sistēmu ir izdevīgi.

Drošība kompleksa


Ugunsdrošība ir komplekss pasākums, un tas jāatceras celtniecības procesā, izmantojot projektā paredzētos celtniecības materiālus. Noteikti nevajag taupīt, izvēloties ievērojami lētāku parasto ģipškartonu, ja arhitekts paredzējis izmantot ugunsdrošu ģipškartonu.

Sabiedriskos objektos tiek uzstādītas arī ugunsdzēšanas sistēmas, kas mājokļos ir maz pieprasītas, jo maksā dārgi. Tomēr ikvienam, kas bažījas par sistēmu ierīkošanas un ekspluatācijas izmaksām, jāatceras, ka zaudējumi ugunsnelaimē būs daudzkārt lielāki, varbūt pat neatmaksājumi.

Eksperta viedoklis


Igors Ponomarjovs, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Ugunsdrošības uzraudzības pārvaldes priekšnieks:

Pašlaik dzīvojamām platībām ugunsdrošības signalizācija ir obligāta tikai augstceltņu koplietošanas telpās, visur citur tā ir pašu saimnieku ziņā. Patlaban gan valdībā tiek izskatīts likumprojekts, kas paredz lielāku vērību pievērst dzīvojamo telpu ugunsdrošībai. Lokālā signalizācija ir viegli uzstādāma, nav dārga, bet var izglābt daudzus. Ja mājoklim jau ir apsardzes sistēma, ugunsdrošības ierīces tai pievienojamas ļoti vienkārši. Minimālais, kam jābūt ikvienā mājoklī, ir dūmu detektors. Negribu izcelt nevienu ražotāju vai pārdevēju, jo visi nopērkamie detektori, kas marķēti kā CE standartam atbilstīgi, savas funkcijas pilda. Pārdevēji detektoriem parasti līdzi dod pases, kurās norādīti būtiskākie dati un uzstādīšanas instrukcijas.

Cenas

FN—serviss 8,00

Latakva 6,49

Drošība AM siltuma detektori no 6,53

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas