Kam jābūt pludmalēs
Aktīvi par galvaspilsētas pludmaļu sakārtošanu RD amatpersonas sāka domāt pirms trim gadiem, kad divos mēnešos noslīka ap 20 cilvēku un dežurēt ūdenstilpnēs nosūtīja pat armiju. Tad pašvaldība izstrādāja Peldvietu un aktīvās atpūtas zonu labiekārtošanas koncepciju 2007.-2009.gadam. Atbilstoši tai Vidzemes priekšpilsēta ir jau sakārtojusi vairāku tās teritorijā esošu ezeru apkārtni - ir uzstādīti soliņi, galdiņi, ugunskuru vietas, sporta laukumi, ģērbtuves u.c., norāda priekšpilsētas pārstāve Dana Šarlovska.
"Tagad arī būs skaidrība, kādām prasībām jāatbilst legālajām peldvietām," saka RD vides komitejas vadītājs Dainis Īvāns (LSDSP), jo izstrādāti to reglamentējošie noteikumi. Viena no prasībām ir pludmali sadalīt sektoros, piemēram, sauļošanās, sporta un zaļā zona, bērnu rotaļu laukums, gājēju celiņi. Jābūt arī ģērbtuvēm, tualetēm, atkritumu urnām un atsevišķai vietai smēķēšanai. Tāpat pie peldvietas jābūt pieejamam dzeramajam ūdenim. Obligāta prasība ir arī glābšanas stacijas izveide ar atbilstošu tehnisko aprīkojumu un medikamentiem. Pašai peldvietai pie 1,80 m dziļuma jābūt norobežotai ar bojām. Ja peldēšanas sektors paredzēts bērniem līdz 10 gadu vecumam, peldvietas pamatne jāveido ar nelielu slīpumu un peldvietas dziļums nedrīkst pārsniegt 70 cm.
Vairākas no šīm prasībām plāno ieviest Vakarbuļļu pludmalē, kas šogad grib iegūt Zilo karogu, norāda Kurzemes rajona izpilddirektora padomnieks Edvīns Čulkstēns. Tomēr kā norāda RD vides departamenta pārstāve Lolita Neilande, tautas pludmales šiem noteikumiem varētu atbilst pēc kādiem trim gadiem, jo pilsēta lēni sāk apzināties labiekārtotu peldvietu vērtību. Tādēļ, visticamāk, šogad neviena peldvieta, kas pilnībā atbildīs šiem standartiem, visdrīzāk, iekārtota netiks.
Glābs četrās, patrulēs visās
Par to liek domāt arī Rīgas pašvaldības policijas (RPP) sabiedrisko attiecību sekretāres Ineses Tīmanes teiktais, ka "šobrīd izskatās, ka situācija Rīgas peldvietās šosezon varētu būt līdzīga kā pērn". Tas nozīmē, ka četrās peldvietās - Vecāķos, Vakarbuļļos, Ķīšezerā un Bābelītes ezerā, būs RPP glābšanas stacijas ar aptuveni 20 apmācītiem glābējiem.
Neoficiālajās peldvietās jeb aktīvajās atpūtas zonās, kur nav paredzēts peldēties, sabiedrisko kārtību - alkohola lietošanu, atpūtnieku traucēšanu, inventāra bojāšanu u.c. - patruļu laikā uzraudzīs pašvaldības policisti, taču par peldētāju drošību nerūpēsies neviens.