Portāla Diena.lv veiktajā aptaujā, kurā piedalījās vairāki simti respondentu, Rīgas sabiedriskā transporta pasažieri atzina, ka smakas, kas izplatās transportlīdzeklī, kurā atrodas kaut viens pasažieris smakojošā vai smērējošā apģērbā, ir problēma. Iedzīvotāji norāda - neskatoties uz to, ka par braucienu jau samaksāts, tā dēļ pat nācies izkāpt ātrāk. Visbiežāk gan pasažieri smaku pacieš un arī pie transportlīdzekļa vadītāja nevēršas.
Rīgas sabiedriskā transporta uzņēmums Rīgas satiksme (RS) savā YouTube kontā ievietojis informatīvu videoklipu kas mudina pasažierus gadījumā, ja sabiedriskajā transportā atrodas persona, kas traucē pasažierim, apdraud drošību, ir smērējošā vai smakojošā apģērbā, ziņot transportlīdzekļa vadītājam vai izsaukt policiju.
RS preses sekretārs Viktors Zaķis portālam Diena.lv stāstīja, ka informatīvais klips tiek demonstrēts arī trolejbusos un autobusos, kuros ir uzstādīti monitori. Transportlīdzekļa vadītājam, saņemot šāda veida sūdzības no pasažieriem, nekavējoties jāziņo dispečeriem un dispečerdienests, izvērtējot situāciju, arī rīkojas. Tostarp, nepieciešamības gadījumā izsaucot arī policiju vai apsardzi. Šāds ir vienīgais iespējamais risinājums, jo sabiedriskais transportlīdzeklis būtībā ir publiski pieejama vieta, kurā par drošību atbild policija, klāstīja Zaķis.
Aizliegums RS transportlīdzeklī atrasties smakojošā vai smērējošā apģērbā pastāvot jau vairākus gadus. Arī par šādiem gadījumiem pasažieri sūdzas un transportlīdzekļa vadītājs ziņo dispečerim, kurš situāciju risina.
Šogad policiju nācies izsaukt 101 reizi, lai gan lielākoties tas bijis saistīts nevis ar smakām, bet huligānismu. Vairumā gadījumu transportlīdzeklis turpina kustību plānotajā maršrutā, līdz ierodas policijas darbinieki un risina situāciju.
Rīgas pašvaldības policijas pārstāve Inese Krieviņa portālam Diena.lv pastāstīja, ka pašvaldības policijas darbinieki iesaistās kārtības nodrošināšanā transportlīdzekļos. Katra situācija gan ir atšķirīga un viennozīmīgi šādus gadījumus komentēt nevar. Nereti cilvēki, kas ir smakojošā vai smērējošā apģērbā, ir arī alkohola vai citu vielu reibumā vai lieto tos transportlīdzeklī, viņiem nav personu apliecinošu dokumentu vai pat ir izsludināti meklēšanā.
Vienlaikus Krieviņa piebilda - ir arī gadījumi, kad šādiem cilvēkiem nepieciešama sociālā vai cita veida palīdzība. Tāpat – ne vienmēr tie ir bezpajumtnieki.
Diena.lv jautāja vai cilvēki Rīgas sabiedriskajā transportā sastopas ar pasažieriem, kuri ir smērējošā vai smakojošā apģērbā? Pāris stundu laikā aptaujā piedalījās 350 respondentu, no kuriem pārliecinošais vairākums – 90% atzina, ka viņus traucē šādi ceļa biedri, bet pie transportlīdzekļa vadītāji viņi nevēršas, smaku pacietīgi paciešot. Tikai 5% norādīja, ka ar smakojošās vai smērējošās drēbēs esošiem pasažieriem nav saskārušies, bet 4% atzina - ar šādu situāciju viņi ir sastapušies, bet tas nav traucējis. Pie transportlīdzekļa vadītāja problēmas risināšanai vērsies vien 1% pasažieru.
Kāda lasītāja, komentējot aptauju, norādīja, ka viņai, kā astmātiķei, traucē arī pasažieri, "kas uzskata, ka, neuzlējis sev virsū pudelīti smaržu vai odekolona, cilvēks no mājas ārā iet nedrīkst". Kāds cits piebilda, ka visbriesmīgākā smaka rodoties no pīpmaņiem. Savukārt citiem komentētājiem pat ir "smaku maršruts" un jau zināmi pasažieri, kuri smako.