Darba devējam ir paticis tavs CV, pieteikuma vēstule, kā arī personība, bet tagad seko grūtākais – izturēt pārbaudes laiku un pierādīt savas spējas darbā. Būtiski saprast, ka ne tikai tavas profesionālās iemaņas ir nepieciešamas, bet arī dažādas vienkāršas, tomēr fundamentālas lietas, kas palīdzēs iejusties kolektīvā un adaptēties jaunajā darba vidē.
1. Sasveicinies!
Katru rītu vai katru reizi, ienākot darba vietā, sasveicinies ar saviem kolēģiem. Tādējādi tu ne tikai apliecināsi savu ierašanos darbā, bet arī pierādīsi pārējiem, ka nāc uz darbu ar prieku. Atceries, ka šeit tu esi svarīga daļa no kopējā kompānijas mehānisma, tostarp tā labvēlīga iekšējā mikroklimata uzturēšanā.
2. Iepazīsties ar visiem kompānijas darbiniekiem!
Atnākot uz jauno darba vietu, novērtē ikvienu jauno kolēģi, viņa stiprās puses, kā arī esi pieklājīgs un atbrīvojies no aizspriedumiem. Iespējams, jau rīt tev būs vajadzīgs kāds padoms no šī cilvēka, tāpēc svarīgi saprast jau iepriekš – kuram kolēģim jautāt par kādu konkrētu tēmu. Dod kolēģiem ziņu, ka esi atvērts sadarbībai!
3. Ievies plānotāju!
Sākot karjeru vai to turpinot jaunā darba vidē, ir nepieciešams aprast ar jauniem pienākumiem, citu darba stilu un prasībām. Lai tiktu visam līdzi un nekavētu termiņus, ierīko plānotāju! Ieraksti plānotajā visu darbus, kas jāveic dienas laikā, iekļaujot arī nepieciešamos zvanus un pusdienas. Aizejot no darba vakarā saplāno arī nākamo dienu, lai vari veiksmīgāk orientēties savos darba pienākumos un jau no paša rīta vari sākt darbu!
4. Kontaktējies ar kolēģiem arī ārpus darba laika!
Nevajadzētu pārlieku uzbāzties ar savu kompāniju, tomēr neaizmirsti par saviem kolēģiem arī ārpus darba laika. Dari visu normas robežās – respektē gan savu, gan kolēģu brīvo laiku, tomēr samērīgās devās kontakts ārpus darba ir noderīgs un stiprina kolektīva savstarpējās attiecības. Neformālajā gaisotnē par savu kolektīvu uzzināsi ko jaunu un varēsi pastāstīt arī par sevi to, ko ikdienā uzreiz nevar pamanīt.
5. Uzdod jautājumus!
Nekautrējies uzdot jautājumus! Jebkurš darba devējs un kolēģis sapratīs, ka atnākot uz jaunu darba vietu, noteikti būs jāpalīdz adaptēties vidē. Labāk zināt atbildes uz visiem jautājumiem, pirms neatrisinātu problēmu saraksts būs garāks par pienākumu listi.
6. Neslēp kļūdas!
Ja kaut kas nesanāca tā, kā plānoji vai kā citi to gaidīja, neslēp savas kļūmes un neieslīgsti depresijā. Ja kolēģi palīdzēs atrisināt nelielu kļūdu, nākotnē tas Tevi pasargās no lielākām.
7. Sastādi atskaiti!
Pēc pirmās vai otrās darba nedēļas sastādi atskaiti par padarītajiem darbiem un atzīmē grūtības, ar kurām saskāries darba procesā. Tādējādi pierādīsi kolēģiem un vadītājam savu nopietno attieksmi pret darbu, bet esi gatavs arī kritikai! Šāda metode arī izkristalizē jomas, kur esat nedaudz vājāks un kur nepieciešams pievērst lielāku uzmanību.
8. Ejot prom no darba, atvadies!
Nedzīvo savā pasaulē, esi redzams!
9. Esi pozitīvs!
Bieži vien atslēgas moments ir smaids. Tas gan kolēģiem, gan darba devējam radīs pārliecību, ka esi apmierināts ar darba vidi un pienākumiem, tādā veidā cilvēki arī pret jums attieksies ar smaidu.