"Saimniecības īpašnieks izteicis apņēmību atsākt darboties nozarē. Protams, tas notiks pēc tam, kad uzņēmums būs izvērtējis visus riskus un pārskatījis biodrošību," sacīja Lejniece, piebilstot, ka cūkkopības uzņēmuma saimnieks apzinās savas iespējamās kļūdas un plāno pārstrādāt biodrošības pasākumus, kā arī paaugstināt biodrošības līmeni savās fermās.
Arī Latvijas Cūku audzētāju asociācijas ieskatā saimniecībai ir iespēja atsākt ražošanu, ja biodrošības pasākumi saimniecībā tiks pārstrādāti un biodrošības prasības ievērotas augstākajā līmenī, pauda Lejniece. "Jāsaprot, ka saimniecībai tiks pievērsta pastiprināta uzmanība," sacīja asociācijas vadītāja, piebilstot, ka ir jābūt neprātīgam, lai kļūdas biodrošībā pieļautu atkārtoti.
Viņa arī pastāstīja, ka kopumā Latvijā sivēnmāšu skaitam šogad ir tendence palielināties, kas vērtējams pozitīvi. Latvijas cūkkopju prioritātes šogad tāpat kā iepriekšējos gados būs biodrošības prasību ievērošana, kā arī efektivitātes uzlabošana. Arvien vairāk saimniecības domā par to, kā samazināt pašizmaksu, lai rentabli strādātu. "Mums ir jāinvestē saimniecībās, jāiet līdzi laikam kopā ar pārējo Eiropu un jāattīstās. Ja mēs to nedarīsim, nespēsim būt konkurētspējīgi, " uzsvēra Latvijas Cūku audzētāju asociācijas vadītāja.
Jau vēstīts, ka ĀCM šogad 13.janvārī skāra Ancers fermu Rukas Krimuldas novadā, kur nedēļas laikā likvidētas 5023 cūkas. Savukārt 7.februārī sērga uzliesmoja otrajā fermā Salaspils novada Bunčos, kur likvidēts vairāk nekā 8500 cūku liels ganāmpulks.
Tāpat ziņots, ka valdība 28.martā apstiprināja Zemkopības ministrijas (ZM) sagatavoto rīkojumu par finanšu līdzekļu piešķiršanu no valsts budžeta programmas Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem Āfrikas cūku mēra (ĀCM) radīto zaudējumu segšanai 1 546 062 eiro apmērā. Rīkojums paredz dzīvnieku īpašniekiem SIA Ancers un SIA Gestum segt materiālos zaudējumus, apkarojot ĀCM kopīgajā ganāmpulkā novietnē Rukas 2017.gada sākumā.
Tikmēr valdība izsludinājusi ārkārtas situāciju Krimuldas un Salaspils novadā, kā arī Ādažu novadā, kur nepieciešamības gadījumā bija plānots dedzināt cūku līķus. Ārkārtas stāvoklis ilgs līdz 17.aprīlim, tā izsludināšana atvieglo operatīvo dienestu darbu attiecīgajā teritorijā.
ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, un mājas cūku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks.