Institūcijas eksperti sacīja, ka otrdien, 16.janvārī, e-veselības sistēma piedzīvoja pārslodzes uzbrukumu, kādam var tikt pakļauta jebkura sistēma. Šāda uzbrukuma rezultātā sistēma tiek padarīta nepieejama, bet nenotiek datu noplūde, uzsvēra Cert.lv pārstāvji.
Viņi arī norādīja, ka 16. janvārī notikušais uzbrukums bija ar mērķi padarīt sistēmu nepieejamu.
Pēc institūcijas pārstāvju sacītā, pašlaik norit darbs pie tā, lai sistēmu padarītu noturīgāku, un Cert.lv sadarbībā ar iesaistītajām iestādēm turpina situācijas izpēti, nodrošinot sistēmas veiktspēju ietekmējošo faktoru analīzi.
IT drošības eksperti arī norādīja, ka kopš 11. janvāra e-veselībā tika novērota periodiski palielināta sistēmas noslodze, un noslodzes palielinājumi periodiski turpinās, padarot sistēmu lēndarbīgu vai nepieejamu. Viņi uzsvēra, ka minētā noslodze neliecina par to, ka e-veselība būtu tikusi uzlauzta vai notikusi jebkādu datu noplūde.
Lai noskaidrotu, vai visi noslodzes iemesli ir uzbrukums, vai tomēr sistēmas darbības īpatnības, ir jāpabeidz incidentu informācijas analīze, piebilda Cert.lv pārstāvji.
Kā ziņots, otrdien plkst.13.14 Nacionālā veselības dienesta (NVD) informācijas sistēmai un e-veselībai notika uzbrukums. Taču plkst.15.56 sistēmas darbība tika atjaunota.
Uzbrukums NVD informācijas sistēmai, tostarp e-veselībai, bija plānots un notika vienlaicīgi no vairāk nekā 20 valstīm, vai vismaz datorsistēmām, kas uzdodas nākam no tādām, žurnālistiem sacīja Veselības ministrijas valsts sekretārs Aivars Lapiņš.
Starp tām ir gan Eiropas Savienības valstis, gan valstis ārpus tās, tostarp tādas kā Trinidada un Tobago, kā arī citas, teica Lapiņš.
Viņš norādīja, ka uzbrukuma rezultātā nekavējoties tika atslēgta pieeja sistēmai no ārpuses, un pēc incidenta iesaistījās visas struktūras un dienesti, kas Latvijā atbildīgi par šiem jautājumiem. Aizvien notiek izmeklēšana, uzsvēra Lapiņš.
Pēc Lapiņa paustā, uzbrukuma laikā notika vairāk nekā 10 000 pieprasījumu īsā laika sprīdī, kas sistēmas darbībā nav normāli.
labi plānots
ar smaidu