Jau ziņots, ka LG valdes locekļu Aigara Kalvīša, Elitas Dreimanes un Egīla Lapsaļa izveidotā speciāla mērķa sabiedrība "Energy Investments" novembra beigās iegādājās 28,97% LG akciju no Luksemburgas investīciju fonda "Marguerite Gas II".
Tagad "Energy Investments" turpina vadības izpirkuma procesu ("management buy-out" jeb MBO), un ir panākta vienošanās ar līdzšinējo MBO procesa finansētāju - AS "Rietumu banka" - par turpmākajiem soļiem.
Lai gūtu līdzekļus nākamajiem akciju iegādes posmiem, "Energy Investments" MBO projekta finansēšanas ietvaros ir atsavinājusi ar atpakaļpirkuma tiesībām "Rietumu bankai" kā finansētājam vadības izpirkuma pirmajā posmā iegādātās 28,97% LG akcijas.
Finanšu instrumenta atsavinājuma līgums paredz atpirkuma nosacījumus trīs gadu laika periodam. Paziņojumā biržai teikts, ka šāda veida finansēšanas modelis ir izplatīts vadošajos Eiropas Savienības finanšu un enerģētikas tirgos. Minētajā laika posmā "Rietumu banka" būs ieguldītājs un pilnvērtīgs LG akcionārs.
"Energy Investments" valdes priekšsēdētājs Kalvītis paziņojumā biržai norāda, ka panāktā vienošanās ar "Rietumu banku" ļaus MBO komandai izpirkt LG akcijas no pašreiz lielākajiem akcionāriem samērā īsā laika posmā un padarīt uzņēmumu par "vietējā kapitāla kontrolē esošu enerģētikas tirgus flagmani".
Kalvītis pauž pārliecību, ka no finansētāja akcijas tiks atpirktas ātrāk nekā trīs gadu laikā.
"Rietumu bankas" pārstāvji aģentūru LETA informēja, ka darījuma summa ir konfidenciāla, bet, lai nodrošinātu "Rietumu bankas" finansējumu, līdztekus citiem darījuma nosacījumiem, iegādātās LG akcijas ir reģistrētas uz "Rietumu bankas" vārda kā bankas ieguldījums.
Saskaņā ar darījuma nosacījumiem, "Rietumu banka" tiks pārstāvēta LG padomē.
Patlaban LG lielākie akcionāri ir Krievijas "Gazprom" (34%), "Rietumu banka" (28,97%), Vācijas kompānija "Uniper Ruhrgas International GmbH" (18,26%) un SIA "Itera Latvija (16%).
Jau ziņots, ka iecerētā vidējā termiņa LG stratēģija prasīs ievērojamas finanšu investīcijas. Vadības komanda ir uzsākusi darbu pie jaunas uzņēmuma stratēģijas izstrādes, kas nozīmē arī iespēju apgūt atjaunojamo energoresursu tirgus daļu Baltijas valstu tirgū.
Kalvītis iepriekš norādīja, ka uzskata par veiksmīgu šādu tālāko notikumu attīstības gaitu vadības izpirkuma procesā, lai Latvijas kapitālam būtu vismaz noteicošais un kontrolējošais pārsvars uzņēmumā.
Kā ziņots, LG apgrozījums 2022.gadā bija 702,604 miljoni eiro, kas ir par 32,5% vairāk nekā 2021.gadā, bet kompānijas peļņa pieauga vairākkārt un sasniedza 40,824 miljonus eiro.