Īpaši svarīgi dažādu elektrisko svētku rotājumu tuvumā neatstāt bez uzraudzības bērnus, jo bērnam var rasties vēlēšanās svētku rotājumus apskatīt, pašam tos ieslēgt, izskrūvēt no apgaismojuma virtenēm lampiņas vai citus dekoratīvos elementus, kas palielina risku gūt elektrotraumu.
ST atgādina, ka egļu, mājokļu, biroju vai ēku izrotāšanai svētku noskaņās jāizmanto tikai droši un pārbaudīti elektriskie svētku rotājumi. Pirms rotājumu pieslēgšanas elektrotīklam jāpārbauda, vai izvēlētā apgaismojuma virtene un dekoratīvie rotājumi ir paredzēti lietošanai dabā un mitros laika apstākļos, vai iepriekšējos gados iegādātie rotājumi nav bojāti un tajos nav sakrājušies putekļi.
Izvēloties un iegādājoties elektriskos svētku rotājumus, tie jāizvēlas atbilstoši apstākļiem un videi, kur tos paredzēts izvietot. Telpās jāizmanto iekštelpām paredzētas elektriskās virtenes un rotājumi, bet pagalma vai ēkas dekorēšanai jāizmanto rotājumi un virtenes, kuras paredzētas lietošanai ārpus telpām. Pirms elektrisko svētku rotājumu pieslēgšanas elektrotīklam rūpīgi jāiepazīstas ar to lietošanas instrukciju. Elektriskajos svētku rotājumos, kuri ilgstoši nav lietoti vai stāvējuši pagrabos un noliktavās, var būt sakrājušies ar putekļi, tādējādi radot ugunsgrēka risku. Pirms rotājumu uzstādīšanas un pieslēgšanas tie rūpīgi jāpārbauda un jāpārliecinās, ka tie ir droši. Gluži kā elektrotīkls, arī elektroiekārtu izolācija ar laiku noveco un zaudē savas aizsardzības īpašības – vadu izolācija var būt sabojāta vai saplaisājusi, izraisot dzīvībai bīstamu elektrotraumu vai ugunsgrēku.
Pirms elektrisko rotājumu lietošanas ieteicams pārbaudīt elektrotīklu un kontaktligzdu izvietojumu, pie kā tos paredzēts pieslēgt. Nereti, vienlaicīgi saslēdzot visas elektroiekārtas, kontaktligzdas un elektrotīkls tiek pārslogots, kas savukārt izraisa elektrības vadu vai elektroiekārtu aizdegšanos. Dekoratīvā apgaismojuma virtenes nedrīkst stiprināt pie metāla virsmas vai objektiem. Dodoties ārpus mājām vai biroja, elektriskie svētku rotājumi un virtenes ir jāizslēdz.
Izvēloties elektriskos svētku rotājumus un apgaismojuma virtenes, jāpievērš uzmanība iekārtas marķējumam. Iekārtas marķējums "IP" norāda, kādos apstākļos to var izmantot. Marķējums "IP20" norāda, ka iekārta ir paredzēta lietošanai tikai sausās telpās, jo iekārtas izolācija nav mitruma izturīga. Marķējums "IP44" norāda, ka iekārta ir paredzēta lietošanai ārā un ir izturīga pret mitrumu un laika apstākļu maiņu, taču nav paredzēta iemērkšanai ūdenī. Marķējums "IP67" norāda, ka iekārta ir paredzēta lietošanai ārā un ir ūdens un mitruma izturīga. Ziemā mājas, objektu un pagalma dekorēšanai svētku rotājumi un virtenes ar šo marķējumu būs visdrošākie.
Par elektrisko rotājumu lietošanas apstākļiem, norāda arī simbols "mājiņa" ar bultiņām. Ja bultiņas ir vērstas uz "mājiņas" iekšpusi, rotājumi un virtene paredzēta lietošanai telpās, bet, ja uz āru, tad tos var izmantot arī dabā.
Ārpus telpām jālieto atbilstoši pagarinātāji un tie jāizvieto tā, lai, pārvietojoties vai tīrot pagalmu no sniega, ne pagarinātājus, ne rotājumu vadus nebūtu iespējams aizķert. Izvietojot pagarinātājus, to kontaktligzdas jānovieto ar virspusi uz leju un rūpīgi jānosedz, lai to iekšpusē nenokļūst mitrums. Papildu drošībai ieteicams, lai elektrotīkls, pie kura tiek pieslēgti elektriskie svētku rotājumi, būtu pievienots strāvas noplūdes automātam.
Ja dekorācijai tiek izmantota egle, jārūpējas, lai tā nenokalstu, jo sausa egle paaugstina ugunsgrēka risku. Egles izrotāšanai jāizmanto tikai pārbaudītas un drošas elektriskās virtenes. Ja dekorācijai tiek izmantota mākslīgā egle, kuras sastāvā ir metāla elementi, tās rotāšanai nedrīkst izmantot elektriskās apgaismojuma virtenes.
Svētku laikā izmantotie elektriskie eglīšu un citi mirdzoši svētku rotājumi var izraisīt pastiprinātu bērnu interesi, jo bērnam var rasties vēlēšanās svētku rotājumus apskatīt, pašam tos ieslēgt, izskrūvēt no apgaismojuma virtenēm lampiņas vai citus dekoratīvos elementus, kas palielina risku gūt elektrotraumu. Un vienīgā iespēja, kā pasargāt bērnus no elektrotraumas, ir rīkoties atbildīgi un ieslēgtu svētku rotājumu un dažādu elektroiekārtu tuvumā neatstāt bērnus bez uzraudzības, kā arī regulāri bērniem atgādināt elektrodrošības noteikumus un brīdināt par elektrības bīstamību.
Gadījumos, ja telpās kāds ir guvis elektrotraumu, īpašumā ir notikusi avārija, aizdegusies elektroierīce vai notikusi kāda cita ar elektrību saistīta bīstama situācija - vispirms ir jāatslēdz īpašuma kopējais elektrības drošības slēdzis, tikai pēc tam var sekot īpašuma glābšanas pasākumi vai pirmās palīdzības sniegšana cilvēkam! Katram – gan bērniem, gan pieaugušajiem – ir jāzina vieta savā īpašumā, kur drošības slēdzis atrodas, kā tam operatīvi piekļūt un kā to izslēgt, jo kritiskā brīdī tas var pasargāt īpašumu no ugunsgrēka un izglābt cilvēka dzīvību!
Par bīstamām situācijām elektroapgādes infrastruktūras tuvumā jāinformē ST, zvanot uz bezmaksas diennakts bojājumu pieteikšanas tālruni 8404 vai Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, zvanot 112!