2019.gada decembrī EPPA komiteja ar starptautisko ekspertu līdzdalību esot izskatījusi ziņojumu par lingvistiskās, kultūras un etniskās daudzveidības saglabāšanu Eiropā, pavēstīja Saskaņas pārstāvji. Kā norāda opozīcijas partijā, komitejā īpaša uzmanība esot veltīta jautājumam par "faktisku efektīvas un pieprasītas bilingvālās izglītības sistēmas (Latvijas mazākumtautību skolās) likvidāciju".
Komiteja esot lēmusi lūgt Venēcijas komisiju izvērtēt situācijas atbilstību cilvēktiesību normām un demokrātijas standartiem, norāda Saskaņā. EPPA komitejas locekļi un eksperti esot atzinuši, ka vairākās Eiropas Savienības dalībvalstīs ir vērojams straujš mazākumtautību tiesību aizsardzības regress, tiek pasliktināta minoritāšu grupu pozīcija kopumā, pauž opozīcijas politiķi.
Diskusijas gaitā EPPA delegāti un eksperti esot izteikuši "neizpratni un pat sašutumu" saistībā ar Latvijas valdības īstenotajām un plānotajām "reformām" minoritāšu izglītības jomā, kas paredz "radikālu minoritāšu valodu lietošanas iespēju sašaurināšanu gan publiskās, gan privātās skolās un augstskolās," norādījis Latvijas delegācijas EPPA loceklis, Saeimas Saskaņas frakcijas deputāts Boriss Cilevičs.
Politiķis norāda, ka Saskaņa ir "gandarīta par komitejas lēmumu", jo jau iepriekš rosināja lūgt Venēcijas komisijas atzinumu, bet Saeimas vairākums šo priekšlikumu esot noraidījis. "Tā vietā valdošā koalīcija maldina sabiedrību, slēpjot vairāku starptautisko institūciju kritiskos atzinumus par minoritāšu izglītības tiesību straujo sašaurināšanu," pauž Cilevičs.
Venēcijas komisija ir EP padomdevēja institūcija konstitucionālo tiesību jautājumos. Komisijas loma ir sniegt tiesisku atbalstu tās dalībvalstīm un it īpaši palīdzēt valstīm, kuras vēlas panākt savu tiesisko un institucionālo struktūru atbilstību Eiropas standartiem un starptautiskajai pieredzei demokrātijas, cilvēktiesību un tiesiskuma jomā.
"Saskaņa vēlreiz uzsver, ka mazākumtautību tiesību aizsardzība saskaņā ar Latvijas starptautiskām saistībām un Eiropas standartiem, ir neatņemama pastāvošās starptautiskās cilvēktiesību aizsardzības sistēmas sastāvdaļa un būtisks priekšnosacījums sabiedrības integrācijai, mieram un demokrātijas attīstībai Latvijā," pausts partijas frakcijas paziņojumā.
Kā ziņots, patlaban sākta pakāpeniska pāreja uz mācībām valsts valodā vidusskolās, vienlaikus palielinot latviešu valodas proporciju arī citos izglītības posmos.
00
EERK
Takjana