Ja valdība nolemšot noraidīt rekomendācijas, tad Telia Company būšot jāsamierinās, ka pēc vairāk nekā desmit mēģinājumu gadiem, kad tika piedāvāti visi iespējamie risinājumi, uzņēmums vairs nespēs pozitīvi ietekmēt šo uzņēmumu stratēģiju, ko "nesen spilgti izgaismoja gan vadības uzvedība, gan LMT padomes darbs, kas dažas reizes nonācis strupceļā", vēstulē uzsver Andersons, norādot, ka tādā gadījumā Telia Company būs jāpārskata LMT un Lattelecom statuss uzņēmumu grupas formālajā struktūrā, jo "mums vairs nav iespēju stratēģiski vadīt uzņēmumu".
Andersons norāda, ka Telia būs jāpārvērtē arī uzņēmuma aktīvi, pārvēršot tos no stratēģiskām akcijām finanšu akcijās. "Tas nozīmē, ka būsim spiesti mainīt mūsu pieeju gan LMT, gan Lattelecom. Telia nevar savu akcionāru kapitālu likt ilgtermiņā neproduktīvās un slikti izvietotās stratēģiskās likmēs. Šī ir ikdienas realitāte biržā kotētam uzņēmuma kā Telia, kura vadībai ir fiduciārā atbildība pret uzņēmuma akcionāriem. Šī iemesla dēļ kompānijas pārstāvība uzraudzības padomēs tiks pielāgota tā, lai nodrošinātu akcionāru īstermiņa labumu prioritāti pār ilgtermiņa stratēģiskajām investīcijām," rakstīja Telia pārstāvis.
Pēc viņa paustā, Telia būšot arī jāuzsāk esošo aktīvu pārvērtēšanas process, kas prasīšot pilnu visu akcionāru stratēģijas pārskatu, kā arī audita veikšanu gan no finanšu, gan ētikas un likumības atbilstības viedokļa, lai varētu precīzi noteikt abu uzņēmumu vērtību un iespējas, kā arī jebkuras saistības. Tas būšot sākums akciju stratēģiskās pārvērtēšanas procesam, kas beigšoties ar meklējumiem, lai atrastu pircēju Telia daļām abos uzņēmumos.
Akciju pārdošanas gadījumā Telia, protams, ievēros līgumus ar Latvijas līdzīpašniekiem, kā arī visus Latvijas likumus, teikts vēstulē.
Andersons vēstulē pauž, ka Telia lepojas ar to, ka pēdējās divās desmitgadēs ir vadošais ārvalstu investors Latvijā, un ļoti cer, ka tā tas būs arī turpmāk, tomēr tas varēšot notikt tikai tad, ja tiks izbeigts status quo.
"Mēs esam pārliecināti par mūsu Ziemeļu un Baltijas valstu stratēģiju un vēlamies, lai Latvija kļūtu par vaduguni šajā stratēģiskajā vīzijā, taču tas nevar notikt uz mūsu akcionāru ilgtermiņa interešu rēķina un arī uz Latvijas pilsoņu labāko interešu rēķina," skaidro Andersons, uzsverot, ka Telia vēloties būt daļa no Latvijas digitālās nākotnes.
Telia grupas uzņēmumiem Sonera Holding un Telia Company pieder kopumā 49% LMT kapitāla daļu, bet Latvijas valstij Latvijas Radio un televīzijas centra un Privatizācijas aģentūras (PA) personā - kopumā 28% daļu. Vēl 23% LMT daļu pieder Telia un Latvijas valsts kopīgi kontrolētajam uzņēmumam Lattelecom.
Telia grupas kompānijai Tilts Communications pieder 51% Lattelecom kapitāla daļu, bet Latvijas valstij PA personā - 49%.
2015.gada novembrī tika saņemts LMT un Lattelecom apvienošanas piedāvājums no Telia, taču pērn aprīlī valdība nolēma, ka LMT un Lattelecom turpinās darbu kā līdz šim - atsevišķi. Ministru kabinets arī vienojās piesaistīt neatkarīgu starptautisku konsultantu, kas veiks makroekonomisko, mikroekonomisko un sociālekonomisko izpēti par turpmāko rīcību ar Lattelecom un LMT valsts kapitāla daļām, izskatot visus iespējamos rīcības variantus un novērtējot katra varianta stiprās un vājās puses.
Pēc valsts pasūtījuma uzņēmuma KPMG Baltics veiktajā pētījumā piedāvātais risinājums paredz izveidot integrētu uzņēmumu, kurā līdzīgās daļās, balstoties uz akcionāru līgumu, Telia un Latvijas valstij katrai pusei piederēs 30-40% akciju. Savukārt 30% akciju tiks piedāvāts iegādāties privātajiem akcionāriem un pensiju fondiem biržā.