Ķīmisko ieroču pielietošana ir rupjš starptautisko tiesību pārkāpums un smags noziegums, kam nav un nevar būt attaisnojuma, uzsver ĀM.
ĀM arī pauž nožēlu par Krievijas 10.aprīļa lēmumu izmantot veto tiesības ANO Drošības padomē, apturot rezolūcijas projektu par jauna neatkarīga izmeklēšanas mehānisma par ķīmiskajiem uzbrukumiem Sīrijā izveidi. "Šī ir jau sestā reize, kad Krievija izmanto veto tiesības saistībā ar ķīmisko ieroču izmantošanu Sīrijā. Šāda rīcība negatīvi ietekmē starptautiskās sabiedrības diplomātisko rīcībspēju novērst ķīmisko ieroču izmantošanu," norāda ĀM.
ĀM piebilst, ka arī turpmākajās Drošības padomes sēdēs Krievija rīcība skaidri apliecināja to, kas ir bijis redzams jau vairākus gadus, kopš Krievija ar militāriem līdzekļiem iesaistījās Sīrijas konfliktā. "Krievija aizstāv Sīrijas oficiālo varu, piesedzot un atbalstot tās noziedzīgo rīcību," akcentē ĀM. Līdz ar to šīs nedēļas laikā tika izsmeltas iespējas, lai panāktu diplomātisku risinājumu 7.aprīlī Dūmā veiktā ķīmisko ieroču uzbrukuma seku izmeklēšanai, skaidro ministrijā.
ĀM nosodīja kārtējo ķīmisko ieroču uzbrukumu Dūmā, Sīrijā, kad saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem no smagiem toksiskiem ievainojumiem gāja bojā 43 civiliedzīvotāji un 500 saņēma medicīnisku palīdzību.
ĀM uzsver, ka 7.aprīlī veiktais ķīmisko ieroču uzbrukums ir smags starptautisko normu un tiesību, tostarp Konvencijas par ķīmisko ieroču izstrādes, izgatavošanas, uzkrāšanas un pielietošanas aizliegumu un ķīmisko ieroču iznīcināšanu, pārkāpums. Kā konvencijas dalībvalsts Sīrijas valdība ir atbildīga par tajā noteikto saistību ievērošanu.
Ņemot vērā kritisko humanitāro situāciju Austrumgutā un Sīrijā kopumā, ministrija aicina visas puses, īpaši Sīrijas valdību un Krieviju nekavējoties un pilnībā visā Sīrijas teritorijā ievērot ANO Drošības padomes rezolūciju par pamiera ieviešanu.
Vienlaikus ĀM aicina konfliktā iesaistītās puses konstruktīvi iesaistīties ANO vadītajā miera sarunu procesā, lai panāktu konflikta politisku risinājumu saskaņā ar iepriekš pieņemto ANO Drošības padomes rezolūciju par politiskās pārejas procesa elementiem Sīrijā.
Kā ziņots, ASV, Francijas un Lielbritānijas bruņotie spēki sestdienas rītā deva raķešu triecienus Sīrijas armijas bāzēm un ķīmisko pētījumu centriem.
krams
andris
NEBALSOTĀJS