Tajā noskaidrots, ka kvalitāti visbiežāk jeb 62% aptaujāto saista ar augstvērtīgu produktu sastāvu, bet 58% - ar garšas īpašībām.
Kā svarīgu produktu kvalitātes aspektu 37% Latvijas iedzīvotāju minējuši to, ka produkts ir audzēts vai ražots Latvijā, 26% novērtē atpazīstamu ražotāja zīmolu, bet 20% ir svarīgi starptautiski kvalitātes sertifikāti.
Tāpat kā nozīmīgi kvalitātes aspekti minēti arī tādi kritēriji kā sociālās atbildības principu ievērošana produkta ražošanas gaitā, glīts produkta iepakojums un vizuālais izskats, uztura speciālistu un diētas ārstu ieteikumi uz iepakojuma un vietējo organizāciju apbalvojumi. Savukārt vismazāk uzmanības pircēji pievērš starptautisku izstāžu godalgām un apbalvojumiem, ko saņēmis konkrētais produkts, - šis kritērijs ir svarīgs tikai 2% pircēju.
"Daudzie kvalitātes aspekti, ko aptaujā minējuši Latvijas iedzīvotāji, uzskatāmi parāda, ka pircēju vēlmes pēdējos gados ir ļoti mainījušās un vienotas izpratnes par kvalitātes jēdzienu nav - tas katram nozīmē kaut ko citu. Vienlaikus redzam, ka kvalitātes jēdziens pēdējā desmitgadē ir ievērojami paplašinājies: tā vairs nav tikai produkta atbilstība noteiktām tehniskām prasībām, sanitāro normu ievērošana ražošanas gaitā, nekaitīgas izejvielas, drošs iepakojums un uzglabāšana," komentēja Rimi Latvia kvalitātes vadītāja Māra Tamane.
Kā liecina aptaujas dati, augstvērtīgu produktu sastāvu par kvalitātes raksturojumu biežāk uzskata sievietes. Sievietes arī biežāk nekā vīrieši izvēlas tos produktus, kas viņām garšo vislabāk un kam ir augstvērtīgākais sastāvs, kamēr vīrieši savā izvēlē mēdz būt spontānāki.
To, ka produkts audzēts vai ražots Latvijā, kā kvalitātes kritēriju biežāk akcentē iedzīvotāji no 50 līdz 65 gadiem un laukos dzīvojošie. Savukārt jauniešiem līdz 29 gadu vecumam svarīgs kvalitātes kritērijs ir sociālās atbildības principu ievērošana jeb sertifikāts, kas apliecina, ka produkta audzētāji vai ražotāji ir saņēmuši godīgu samaksu par savu darbu, kā arī uztura un citu speciālistu ieteikumi uz produkta iepakojuma.