Kā galvenās prioritātes VM izvirzījusi divas - veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību, kas nozīmē rindu un pacientu līdzmaksājumu mazināšanu un finansējuma palielināšanu kompensējamajiem medikamentiem, un algu paaugstināšanu medicīniskajam personālam. Šīm aktivitātēm kopā ministrija prasa 81,2 miljonus eiro. Un, lai gan ministrijā apzinās, ka, iespējams, piešķirtās naudas apjoms nebūs tik liels, lai īstenotu visus plānus, konkrētas ieceres, no kurām atteikties, VM nav gatava nosaukt.
Pirms pāris mēnešiem Ministru prezidente Laimdota Straujuma (Vienotība), kura vienlaikus pilda arī veselības ministres pienākumus, gan norādīja, ka jaunajai valdībai nākamgad veselības nozarei papildus ir jānodrošina vismaz 40 miljoni eiro. Tādējādi no lielajām ambīcijām ir jāatsakās. Ja piepildīsies šāds scenārijs, ministrijā sola līdzekļus novirzīt tā, lai ieguvēji būtu maksimāli lielāka iedzīvotāju daļa. Bet konkrēta rīcības plāna pagaidām nav arī šādam scenārijam.
Arī Ilze Viņķele (Vienotība), kura vadīja speciālo VM darba grupu, sarunā ar Dienu atzīst, ka neredz, no kuriem priekšlikumiem un iecerēm ministrija varētu atteikties. Viņa gan piebilda, ka papildu naudas piešķīrumam, lai arī cik liels tas būtu, jāiet kopā ar sistēmas uzlabojumiem efektīvai naudas izlietošanai. Citādi nepametot sajūta, ka nozarē var sagāzt jebkādu naudas daudzumu, bet uzlabojumu nav.
Savukārt Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidents Pauls Princis uzskata, ka vissāpīgākā situācija ir ar veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību. Tāpēc jāatbalsta ir tās aktivitātes, kuras varētu veicināt pieejamības uzlabošanos. Kā piemēru viņš minēja medikamentu cenas un lielos pacientu līdzmaksājumus, kuru dēļ cilvēki izlemj pie ārsta vispār nedoties.
Citāds viedoklis ir Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības vadītājam Valdim Kerim. Viņš Dienai uzsvēra, ka patlaban būtiskākais ir strādāt tieši pie veselības aprūpē strādājošā personāla algu paaugstinājuma, kas gan ir arī viena no ministrijas prioritātēm.
Diena.lv jau ziņoja, ka tāpat, kā Veselības ministrija, arī Izglītības un zinātnes ministrija no savām vēlmēm neatteiksies.
Visu Annas Bērziņas rakstu Arī Veselības ministrija piekāpties negrib lasiet trešdienas, 22.oktobra, laikrakstā Diena!