LAEF biedri ar neizpratni esot uztvēruši Ašeradena sniegto informāciju par plānotajiem grozījumiem Ministru kabineta noteikumos par elektroenerģijas ražošanu un cenu noteikšanu, ražojot elektroenerģiju koģenerācijā, kas nosaka fiksētu lauksaimniecības uzņēmumos saražotās elektroenerģijas iepirkuma cenu.
"Patlaban nozares uzņēmumiem nav saprotama ekonomikas ministra uzsāktā politika, ņemot vērā, ka pirmajās darba dienās, bez jebkādas diskusijas ar nozares organizācijām, tika noņemti no darba kārtības izstrādātie grozījumi noteikumos, kas kaut nedaudz padarītu stabilāku šo uzņēmumu turpmāko pastāvēšanu," teikts LAEF paziņojumā.
Biedrībā uzsvēra, ka Ekonomikas ministrija nav atsaukusies aicinājumam uzklausīt nozares viedokli un argumentus, tajā pašā laikā tendenciozi tiek pausts negatīvs viedoklis par atjaunojamās enerģijas ražotāju nākotni.
LAEF skaidroja, ka atjaunojamās enerģijas nozares uzņēmumi pārsvarā ir kompleksas saimniecības, kur atjaunojamā enerģijas ražošana ir viens no uzņēmuma darbības veidiem, lai nodrošinātu vides kvalitātes prasības un nepieciešamo enerģiju lauksaimniecības un mežsaimniecības produkcijas ražošanai ar lielu pievienoto vērtību. Šie uzņēmumi pārsvarā atrodas ārpus apdzīvotajām vietām, kas nodrošina darba vietas daudziem reģionu cilvēkiem, tāpēc to pastāvēšana, pirmkārt, ir ļoti svarīga reģionālajā aspektā. Ja tiek vērtēta iespējamā obligātās iepirkumu komponentes ietekme uz budžetu, tad Ekonomikas ministrijai ir jānovērtē, kāda tā būs gadījumā, ja šie uzņēmumi pārtrauks savu darbību.
LAEF cer uz ministra sapratni un vēlmi iedziļināties atjaunojamās enerģijas un lauksaimniecības uzņēmumiem svarīgu jautājumu risināšanā.
Jau ziņots, ka, ja tiktu apstiprinātas izmaiņas pašreizējā atbalsta sistēmā koģenerācijas stacijām, kas izmanto biogāzi vai biomasu, būtiski pieaugtu obligātā iepirkuma kopējās izmaksas un līdz ar to valsts budžeta izdevumi obligātā iepirkuma kompensēšanai sasniegtu 6,82 miljonus eiro, aģentūrai LETA atzina ekonomikas ministrs Ašeradens.
Viņš pagājušajā nedēļā atsauca no turpmākas virzības Ministru kabinetā grozījumus noteikumos par elektroenerģijas ražošanu un cenu noteikšanu, ražojot elektroenerģiju koģenerācijā, ar kuriem tika rosinātas izmaiņas pašreizējā atbalsta sistēmā koģenerācijas stacijām, kas izmanto biogāzi vai biomasu, mainot tām elektroenerģijas obligātā iepirkuma cenas noteikšanas formulu, kas nebūtu atkarīga no dabasgāzes cenas.
Iepriekš sagatavotie grozījumi attiektos uz 23 ekspluatācijā nodotām koģenerācijas stacijām, kurās kā kurināmais tiek izmantota biomasa vai biogāze ar kopējo uzstādīto jaudu 24,24 megavati (MW). Šis ražotāju loks tika izvēlēts pēc Zemkopības ministrijas un lauksaimnieku organizāciju priekšlikumiem.
Ja visām 23 koģenerācijas stacijām tiktu veikta elektroenerģijas iepirkuma cenas noteikšanas formulas maiņa, obligātā iepirkuma kopējās izmaksas paaugstinātos par aptuveni 7,18 miljoniem eiro. Šāds obligātā iepirkuma izmaksu pieaugums radītu obligātā iepirkuma komponentes (OIK) palielināšanos aptuveni par vienu eiro par megavatstundu (MWh). Ņemot vērā, ka daļu OIK pieauguma kompensētu subsidētās elektroenerģijas nodokļa ieņēmumu pieaugums aptuveni 360 000 eiro apmērā, maksimāli iespējamais valsts budžeta papildu izdevumu pieaugums OIK kompensēšanai sasniegtu aptuveni 6,82 miljonus eiro.