Jāiet dārzā arī ziemā
Ziemas mēneši ir nomācoši, un laikā, kad ziemas ir drīzāk pelēkas un slapji drēgnas, nevis sniegotas, šī sajūta pārņem arvien biežāk. Viena no receptēm noskaņojuma uzlabošanai ir došanās dabā, došanās arī dārzā. Tur vienmēr būs kaut kas dzīvīgs! Dārzs dod ne tikai ēdamus labumus un sezonas puķes, kas priecē acis, bet tas var būt noderīgs arī nesezonā kā radošu un meditatīvu nodarbju palīgs.
Krāsojamo mandalu popularitāte jau bija aktuāla labu laiku, arī krāsojamās grāmatas un zīmēšanas, gleznošanas nodarbības, kuru galvenie modeļi ir augi, arī kļūst arvien pieprasītākas. Taču tikpat relaksējoša un uzmundrinoša ir mandalu veidošana no dzīviem augiem un citām dabas veltēm. Šai nodarbei ir divi vērā ņemami pozitīvi aspekti – pirmkārt, lai iegūtu materiālus darbam, jādodas ārā. Paņemot groziņu un izstaigājot dārzu, jebkurā sezonā atradīsiet, ko ievākt! Pat vēlā rudenī atradīsies kāds zieds, interesanta lapa, mūžzaļais augs vai galu galā – smilgas! Jau savlaicīgi var ievākt augus, tos izkaltēt vai nospiest, lai izmantotu mandalu veidošanai. Tos var kombinēt ar savvaļas materiāliem. Augus var nest mājās, bet var ar tiem darboties arī uz vietas. Ieteicams gatavo mandalu nofotografēt – pēc laika ir interesanti vērot, kā ir mainījies "rokraksts", kāds kuru reizi bijis noskaņojums un kādas dabas pērles izdevies ieraudzīt. Starp citu, noder arī grieztie ziedi, kas turēti vāzēs un savu mūžu jau nokalpojuši, – tos var sadalīt ziedlapās un veidot ornamentus.
Lai fantāzija lido!
Mandala hinduismā un budismā ir garīgs simbols un reizēm mākslas darbs, kas apzīmē Visumu. Mandala ir sanskrita termins, kas tulkojumā nozīmē "aplis". To veidošana ir meditatīvs process, kura terapeitiskais efekts tiek izmantots arī mākslas terapijā. Mandalas ir instruments, ko cilvēks var izmantot savā labā dažādiem nolūkiem – sevis izzināšanai, garīgai un fiziskai dziedināšanai, pašattīstībai un izaugsmei, meditācijai un tā tālāk. Tiek uzskatīts, ka mandalu veidošana samazina stresu un nemieru, tādējādi normalizē sirdsdarbību un asinsspiedienu, uzlabo un aktivizē labo smadzeņu puslodi, kas atbild par jūtām un maņām, vizuālo un telpisko uztveri, garīgumu, intuīciju un radošumu, un pilnīgi noteikti veicina koncentrēšanās spējas.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 30. oktobra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!