Viņš skaidro, ka situācija starptautisko pārvadājumu segmentā ir "nopietni pasliktinājusies". Patlaban pārvadājumu frakti esot samazinājušies par 30% līdz 40%. Viņš norāda, ka tirgus patlaban ir krietni sašaurinājies, jo refrižeratoru kravu īpatsvars pirms Krievijas embargo piemērošanas pārtikas produkcijai bija līdz 40% no kopējā apgrozījuma. Tagad šo kravu vairs nav, un šīs kravu nišas pārvadātāji ir pārgājuši uz sauso kravu pārvadāšanu.
"Ja turpmāk samazināsies arī sausās kravas, var prognozēt tirgus kritumu līdz 50% - 60%. Tas var notikt tuvāko trīs mēnešu laikā.
Šī tendence neattīstīšoties vienā sekundē. Inerces iespaidā kravas vēl tiek un tiks vestas, vēl klienti ir saglabājušies. "Rudenī - oktobrī, novembrī - situācija var pasliktināties. Ap Jauno gadu situācija varbūt nedaudz uzlabosies, bet janvāris un februāris jau var būt traģisks periods," uzsver Juhņevičs.
Kā ziņots, Krievija 7.augustā noteikusi pilnīgu embargo lielākajai daļai pārtikas produktu, kas tiek importēti no Eiropas Savienības, ASV un citām rietumvalstīm, kuras ieviesušas sankcijas pret Maskavu. Krievijas embargo attiecas uz liellopu gaļu, cūkgaļu, augļiem, dārzeņiem, mājputniem, zivīm, sieru, pienu un piena produktiem. Šajā sarakstā pagaidām nav iekļautas šprotes, zivju un gaļas konservi, kā arī alkohols un saldējums.
Krievijas ieviestās sankcijas pārtikas produktu importam transporta nozarē vistiešāk skars tos autopārvadātājus, kuri izmanto refrižeratora tipa automašīnas, un zaudējumi kopumā varētu sasniegt vairākus desmitus miljonu eiro.