Visiem aizbildņiem, kas no šā gada 1. aprīļa iegūs šo statusu, pusgada laikā būs jāapgūst valsts apmaksāts obligāts mācību kurss, paredz Labklājības ministrijas sagatavotais likumprojekts. Mācību programmai šogad valsts budžetā ir atvēlēti 253 210 eiro. Iesaistītajām pusēm un institūcijām gan nav vienota viedokļa par to, vai un kurām aizbildņu grupām šādi kursi būtu nepieciešami.
Aizbildnība ir visizplatītākā ārpusģimenes aprūpes forma. To apliecina arī Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas apkopotā statistika: 2021. gada 31. decembrī valstī bija 5910 bāreņi un bez vecāku gādības palikuši bērni, no tiem 3983 atradās aizbildņu ģimenēs, 1413 – audžuģimenēs, sociālās aprūpes vai rehabilitācijas institūcijās – 514. Arvien samazinās to bērnu skaits, kas ilgstoši uzturas sociālās aprūpes iestādēs (2018. gadā – 794, turpmākajos gados – 621, 568, 514). Bāriņtiesas, pārtraucot vecāku aprūpes tiesības, cenšas bērnu ievietot pie aizbildņa vai audžuģimenē.
Līdz šim adoptētājiem mācības ir bijušas obligātas, kamēr aizbildņiem pašvaldības rīkoto kursu apmeklēšana bija brīvprātīga.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 22. februāra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!