Rīgas pašvaldība norāda, ka 70 kvadrātmetru (m2) dzīvoklim Rīgas centrā pirmskara laikā celtā ēkā 2022. gadā kadastrālā vērtība pieaugs par 87% un mājokļu īpašniekiem, kas nepieder pie iedzīvotāju grupām, kam pienākas atlaide, NĪN gadā pieaugs par 546% no 156 eiro uz 306 eiro. Savukārt 50 m2 dzīvoklim Purvciemā kadastrālā vērtība 2022. gadā pieaugs par 102% un NĪN gadā no 40 eiro uz 80 eiro.
Politiķi vēl diskutēs
Šāds straujš un būtisks NĪN kāpums var izraisīt sociālo sprādzienu un nelabvēlīgi ietekmēt mazturīgākos mājokļu īpašniekus. Līdz ar to Tieslietu ministrijas priekšlikums ir noteikt primārajam mājoklim (kurā tā īpašnieks ir arī deklarējies) neapliekamo minimumu 100 000 eiro. Tas nozīmē, ka reģionos absolūtais vairums mājokļu īpašnieku NĪN nemaksātu vispār. Savukārt Rīgas klusajā centrā, Mežaparkā vai Pierīgā, piemēram, Mārupē, dzīvojošajiem, kuru nekustamā īpašuma vērtība pārsniedz 100 000 eiro, NĪN būtiski pieaugtu. Vismazāk to izjustu Jūrmalas dārgo īpašumu īpašnieki, jo pašvaldība tajā deklarētajiem iedzīvotājiem piešķir 90% NĪN atlaidi.
Saskaņā ar tieslietu ministra Jāņa Bordāna (JKP) ieceri līdz ar neapliekamā minimuma ieviešanu NĪN būtiski samazinātos vai nebūtu vispār salīdzinoši lētajiem primārajiem mājokļiem.
Jo dārgāks būs nekustamais īpašums, jo lielāks NĪN. Tāpat nodoklis būtiski pieaugs otrajam īpašumam, piemēram, vasarnīcai vai brīvdienu mājai, kurā tās īpašnieks nav deklarējies.
Šī JKP ideja radās jau pirms pāris gadiem, taču līdz šim nav guvusi atbalstu koalīcijā.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 21. jūlija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!