Jūnija beigās Saeima pieņēma grozījumus Civilprocesa likumā, kas stāsies spēkā šā gada oktobrī. Tie veikti ar mērķi, lielākajā daļā gadījumu samazinot parādu ieturējumu apmēru un atstājot parādnieku rīcībā vairāk naudas, veicināt viņu nodarbinātību un tādējādi – ilgtermiņā arī parādu atgūšanu. No parādnieka ienākumiem (neatkarīgi no parāda veida) ieturējumu apmērs visos piedziņas veidos būs 30%. Šos procentus aprēķinās no starpības starp konkrētajam parādniekam saglabājamo summu (aprēķina formulā tiks ņemta vērā minimālā alga, parādnieku nepilngadīgie bērni, parādu daudzums u. c. faktori) un viņa algu neto.
"Cilvēku paradumus mainīt ir grūti, un tam ir nepieciešama gan motivācija, gan laiks, lai paradumi kļūtu noturīgi. Daļai cilvēku šīs likuma izmaiņas varētu nodrošināt motivāciju, un pēc vairākiem gadiem varēs saprast, cik nozīmīga tā bijusi, lai legalizētu ienākumus un no ēnu ekonomikas iznāktu tie, kuri izvairās no kreditoriem (t. sk. Valsts ieņēmumu dienesta) jau daudzus gadus," teic Swedbank Juridiskās pārvaldes vadītāja Agnese Garda. Līdz šim tika piemērots liels ieturējumu procents no mēneša ienākumiem, kas negatīvi ietekmēja motivāciju maksāt, līdz ar to ir pozitīvi vērtējama ieturējumu vienādošana, nosakot to 30% apmērā. Lai gan ieturējumu summas būs mazākas, bet faktiski kopējai ietekmei ar plašāku maksātāju skaitu būtu jāuzlabojas.
Ārā no ēnām
Visu rakstu lasiet avīzes Diena piektdienas, 12. jūlija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €1.00