Trūkst iespēju
BSF vadītāja Liene Dambiņa Dienai stāsta – jau pirms diviem gadiem secināts, ka pusaudžiem ar atkarībām ir ļoti ierobežotas iespējas saņemt palīdzību un bieži piedāvātā rehabilitācija nav efektīva. Jaunieši nereti to uztver kā sodu, nevis atbalstu. Arī BKUS Psihiatrijas klīnikas vadītājs bērnu psihiatrs Ņikita Bezborodovs Dienai norāda, ka palīdzības šiem jauniešiem praktiski nav. Ne tikai vecāki nezina, kur vērsties, bet arī profesionāļiem nav kur šos bērnus nosūtīt. Trūkst narkologu, kas strādātu ar pusaudžiem. Taču mediķi praksē nemitīgi saskaras ar pusaudžu atkarībām. Atkarības ir ne tikai no alkohola, smēķēšanas un narkotikām, bet arī no interneta, ierīču lietošanas un datorspēlēm. Diemžēl pētījumi apliecina, ka atkarīga uzvedība pusaudža vecumā ievērojami palielina dažādu slimību, garīgo traucējumu, traumatisma un pašnāvības risku. Runājot par atkarību, piemēram, no interneta, mobilajiem telefoniem, vai par procesu atkarībām (azartspēles, ēšana u. c.), vecāki bieži vien nesaprot, kurā brīdī pusaudža rīcība kļūst riskanta un nepieciešama palīdzība.
Palīdz, kamēr vēl var
Bezborodovs stāsta, ka programma domāta tiem, kuriem atkarība vēl nav izveidojusies kā slimība. Pusaudži nereti vēlas daudz ko izmēģināt, bet noteiktu sociālo un psiholoģisko faktoru ietekmē var rasties atkarība. Tāpēc palīdzībai jābūt kompleksai un individuālai, jo iemesli pusaudžu problemātiskajai uzvedībai ir ļoti dažādi. Ārsts arī uzsver, ka šī nebūs stacionāra rehabilitācija. Pamatā tā ir ambulatora palīdzība, un speciālisti ar jauniešiem tiksies arī viņiem ierastā vidē, piemēram, parkā, mājās.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena ceturtdienas, 12. aprīļa, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!
Izskatās, ka