Līdz ar to gada pēdējā nedēļa var kļūt par nozīmīgu skandalozajā vilcienu iepirkuma lietā, kur Latvijā sadūrušās divu lielu Eiropas uzņēmumu - spāņu Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles SA (CAF, kas konkursā startē kopā ar mūsu Rīgas vagonbūves rūpnīcu (RVR)) un šveiciešu Stadler Bussnang AG (Stadler) - intereses par aptuveni 400 miljonu latu vērtu ilgtermiņa līgumu.
Ja tiesa Stadler lūgumu noraidīs un CAF aizvien vēl turpinās pretendēt uz līguma noslēgšanu, tas nenozīmē, ka jautājums par vilcienu iepirkumu būs izsmelts. Valdība, tā vien izskatās, ir klaji nostājusies Stadler pusē un izvirzījusi astoņus papildu nosacījumu, lai tiktu parakstīts līgums, neskatoties uz CAF uzvaru konkursā. Valdība prasa, lai Pasažieru vilciena valde jau pēc konkursa (!) izvērtē tiesiskos un ekonomiskos riskus, kas varētu radīt papildu slodzi budžetam, kā arī gūst pārliecību, ka nākotnē netiks apšaubīts no ES plānotais projekta līdzfinansējums 100 miljonu latu apmērā un ka daļa no vilcieniem tiks ražoti Latvijā.
Dienas rīcībā ir neoficiāla informācija, ka CAF tomēr varētu pagarināt dalību konkursā, neskatoties uz to, ka izdarīts viss, lai CAF no tā atteiktos. CAF izgāšana būtībā nozīmētu, ka jaunos vilcienus neražos Latvijā.