Dokumentālie materiāli ir iegūti 2017. gada vasarā vistu fermās Ausienišķu un Kaušēnu ciematos. Videomateriālos ir redzamas dējējvistas ar apspalvojuma trūkumu, ievainojumiem un parazītiem, kā arī nāves gadījumi fermā. Materiāli publicēti ar mērķi pievērst patērētāju un pārtikas ražotāju uzmanību apstākļiem vistu fermās, kurās olas ražo sprostu sistēmās.
"Šī nav pirmā reize, kad Latvijas patērētāji sastopas ar smagām dzīvnieku labturības problēmām, kas saistās ar dējējvistu turēšanu sprostu sistēmās. Šī tipa ražotnes nespēj nodrošināt dzīvniekiem piemērotus dzīves apstākļus, tāpēc sociāli atbildīgi uzņēmumi visā pasaulē atsakās no sprostos dētu olu izmantošanas," norāda organizācijas Dzīvnieku brīvība vadītājs Aivars Andersons. "Aicinām Latvijas uzņēmējus, kuriem rūp pircēju vērtības, sociālā atbildība un dzīvnieku labturība, izslēgt no savām piegādes ķēdēm sprostos dētas olas."
Savukārt veikalu tīkla Rimi pārstāvji norāda, ka veiks pārrunas ar olu fermu īpašniekiem. "Ja publicētie materiāli materiāli par vistu turēšanas apstākļiem ir patiesi, Rimi kā sociāli atbildīgam mazumtirgotājam tie nav pieņemami. Mēs veiksim pārrunas ar mūsu piegādātāju, kurš ražo olas vienā no ražotnēm, izpētīsim situāciju un pārbaudīsim ražošanas apstākļus. Turklāt jāņem vērā, ka piegādātājs paralēli sadarbības līgumam ar mums ir parakstījis arī Rimi iniciēto Ilgtspējas pielikumu, kas attiecas arī uz piegādātāja atbildību par dzīvnieku labturību," portālu Diena.lv informē Rimi pārstāve Inga Bite.
Bite gan norāda, ka šobrīd ražotnes pārbauda arī Lietuvas Pārtikas un veterinārais dienests, piebilstot, ka "mēs nestrādājam ar piegādātājiem, kas neievēro valsts likumdošanu un mēs zinām, ka Lietuvas atbildīgās instances rūpīgi seko tam līdzi. Ja mums būs kādi signāli no Lietuvas atbildīgajām institūcijām par neatbilstībām, mēs noteikti pārskatīsim mūsu sadarbību ar piegādātāju."
Biedrība Dzīvnieku brīvība izvietojusi petīciju vietnē http://rimi.olucena.lv, kur ikviens var parakstīt aicinājumu Rimi atteikties no sprostos dētu olu tirdzniecības. Biedrības pārstāvji norāda, ka šāds solis ļautu Rimi rādīt priekšzīmi ētiskas un sociāli atbildīgas uzņēmuma politikas jautājumos.
Par to kādos apstākļos turēta vista, kas dējusi olu, veikalā var pārliecināties katrs pircējs, apskatot marķējumu uz olām, - pirmais cipars uz olas apzīmē dējējvistu turēšanas metodi (1 - brīvā turēšana, 2 – dēšana kūtī, 3 – dēšana sprostos, 0 – bioloģiskā ražošana), bet burti apzīmē ražotājvalsti, piemēram, LV - Latvija, LT - Lietuva, EE - Igaunija, FI - Somija. Noslēdzošā ciparu kombinācija apzīmē dalībvalsts noteikto olu ražošanas uzņēmuma identifikācijas numuru.
ziņa papildināta ar Rimi komentāru
Jā, skati tiešām provocē.
vēl
(C)