Valdība no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem veselības aprūpes pakalpojumu saņēmēju datubāzes izveidei piešķīrusi 1,85 miljonus eiro. Lai gan jau iepriekš varēja paredzēt, ka tas būs nepieciešams, veselības ministre Anda Čakša (ZZS) Dienai uzsver, ka savlaicīgāk nebija iespējams veikt konkrētus aprēķinus. Tikai pagājušā gada decembrī Saeima pieņēma lēmumu, kuras iedzīvotāju grupas apdrošinās valsts, vēl notika darbs ar iesaistītajām institūcijām, kā arī veikti aprēķini, lai saprastu, cik maksā visu datubāžu savienošana. Rezultātā plānots, ka ziņas par cilvēka statusu būs redzamas e-veselības sistēmā, bet informācija tiks iegūta no citām datubāzēm. Kopā tādu ir 19, jo informācija jāiegūst ne tikai par bērniem, pensionāriem un bezdarbniekiem, bet arī, piemēram, par mūkiem un mūķenēm un cilvēktirdzniecības upuriem. Līdz ar to ministrei nav saprotami pārmetumi par nelietderīgu naudas izšķiešanu un lieku darbību veikšanu, jo bez šādas informācijas vienkopus obligātā veselības apdrošināšanas sistēma nevarētu darboties. Tāpat jāņem vērā, ka cilvēka statuss var mainīties ļoti strauji, tāpēc jānodrošina, lai izmaiņas pēc iespējas īsākā laikā atspoguļotos arī eveselībā. Galvenais mērķis ir nodrošināt, lai ārsts cilvēku nesūtītu uz dažādām vietām pēc izziņām, bet informācija būtu vienā datubāzē. Pirms 10 gadiem e-veselībā šāda funkcija nebija ieplānota, atzīmē ministre.
Lai pilnībā ieviestu apdrošināšanas sistēmu, šogad papildu finansējums vairs netiks prasīts, apgalvo Čakša, taču nauda pēc tam būs nepieciešama arī sistēmas uzturēšanai. Cik daudz, ministre pagaidām neatklāj – Nacionālais veselības dienests to vēl rēķinās un iekļaus budžetā.
Ņemot vērā neveiksmīgo pieredzi ar e-veselību, bažas izskanējušas arī par to, vai sistēma no nākamā gada sākuma tiešām strādās bez aizķeršanās. Ministre ir pārliecināta, ka viss būs kārtībā. Arī viņa nav apmierināta, ka četrus mēnešus pēc e-veselības "starta" aizvien ir problēmas, bet šobrīd visi spēki tiekot veltīti, lai uzlabotu e-veselības darbību. Piesaistīti arī starptautiskie eksperti, un Čakša prognozē, ka divu mēnešu laikā sistēma tiks savesta kārtībā un arī janvārī problēmu nebūs.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena treštdienas, 9. maija, numurā! Ja ir vēlme laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
laba bilde
solon