Izmisušākie ir onkoloģijas pacienti, kam dažādās audzēju attīstības stadijās uz apmēram mēnesi pagarinātos iespēja tikt pie speciālista un dažiem laika zaudējums var kļūt liktenīgs. Iedzīvotāji uzskata, ka veselības ministrei, Vidzemes slimnīcas galvenajai ārstei un Valkas pašvaldības vadītājam ir jāuzņemas atbildība par sekām, atsakoties pieņemt pacientus, vēstīja raidījums.
Pērn Valkas slimnīcā ambulatoro pieņemšanu pie onkologa valsts apmaksāja vidēji 12 pacientiem nedēļā. Tagad kvota ir samazināta uz četriem pacientiem nedēļā. Jaunais grafiks rāda, ka no izredzētajiem četriem daktere Zaļkalne par valsts naudu var veltīt katram 15 minūtes. Pārējie var pieteikties par maksu. Taču daudzi trūkuma dēļ vienkārši paliks mājās vienatnē ar slimību bez cerībām uz palīdzību, gaidot rindā.
Vidzemes slimnīcas vadība, kas noteikusi samazināto kvotu skaitu, apgalvo, ka citādi nevarēja rīkoties. Valsts atvēlētie līdzekļi beigušies jau pērnā gada nogalē, visus spēkus bijis jākoncentrē neatliekamās palīdzības pacientiem. Turklāt no Veselības ministrijas Nacionālā Veselības dienesta saņemts jaunā līguma projekts ar ļoti lieliem kvotu samazinājumiem gan onkoloģijā, gan citās jomās, arī diagnostikā.
“Nu jebkurā gadījumā, ja mēs kabatlakatiņu mēģinām pārveidot par palagu, tad tur nekas labs nevar iznākt! Un līdz ar to šobrīd nepietiek finansējums visam. Šobrīd ir situācija, kad mēs saņemam, protams, mazāku finansējumu, nekā patiesībā ir pieprasījums pēc valsts apmaksātiem pakalpojumiem,” stāsta Vidzemes slimnīcas vadītāja Ingūna Liepa.
Skaidrojot tālāk, kāpēc piedāvātais samazinājums ir tik liels, Nacionālajā Veselības dienestā pārliecinošu atbildi uzreiz nevarēja sniegt. Drīz pēc tam raidījumam izdevies noskaidrot, ka vainīga esot bijusi vienkārši tehniska kļūme Veselības dienesta Vidzemei nosūtītajos dokumentos. Veselības ministre apgalvo – kvotas tiks atjaunotas vismaz iepriekšējā apjomā vai pat vēl vairāk, jo finansējums būs lielāks, nekā pērn.
"Ja mēs runājam par Vidzemes slimnīcu, tad tai kā papildus finansējums klāt nāk 551 tūkstotis, kas ir vairāk nekā pusmiljons latu. Un es domāju, ka iekšēji pārdalot šo naudu un sakārtojot rindas, šī situācija būs vismaz tāda, kā pagājušajā gadā, iespējams, atsevišķās nozarēs arī labāka," skaidroja Veselības ministre Ingrīda Circene.