Līdz ar to, ja parādās lieli uzliesmojumi bērnudārzos un pamatskolās, slimie bērni dodas mājās un inficē ģimenes locekļus. Tādā veidā bērni kļūst par epidēmijas uzturētāju, skaidroja Dumpis, uzsverot, ka tā tas nenotika ar iepriekšējiem vīrusa variantiem, jo līdz šim bērni, īpaši mazākie, bija pasīvi dalībnieki šajā procesā.
Dumpis prognozēja, ka priekšā ir ļoti sarežģīts marts. Covid-19 vīrusa lipīgākā mutācija izplatās dažādos Latvijas reģionos, un esot skaidrs, ka tās īpatsvars pieaugs. Dumpis uzsvēra, ka ir jābūt gataviem rīkoties nekavējoties, tiklīdz redzams saslimstības pieaugums.
Lai gan valdībai pagaidām vēl nav skaidra rīcības plāna, kā rīkoties vīrusa lipīgākās mutācijas pieauguma gadījumā, Veselības ministrijas galvenais infektologs pauda cerību, ka tieši pašlaik tāds top. Infektologa ieskatā rīcībai, novērojot inficēšanās gadījumu skaita pieaugumu, vajadzētu būt tūlītējai, kā arī maksimāli jāierobežo cilvēku tikšanās telpās.
"Noteikti tur ir jābūt kaut kādām stingrākām prasībām par attālināto strādāšanu. Tātad par drošības pasākumiem darbavietās, jo tas ir tas, kas pagaidām Latvijā, manuprāt, netiek pietiekami adresēts. Ir arī iespējami kādi pārvietošanās ierobežojumi vai bērnudārzu slēgšana, piemēram, vai speciālo grupu atstāšana," pastāstīja Dumpis.
Infektologs atgādināja - būtiskākais ir ne tikai stingri ierobežojumi, bet tas, kā tos ievēro, jo tieši tas nosaka rezultātu. Daudzām valstīm ir izdevies savaldīt lipīgāko vīrusa variantu izplatību, viņš uzsvēra.
Dumpis vairākkārt atkārtoja nepieciešamību samazināt kontaktus telpās. Lai gan aptuveni puse inficēto norādījuši, ka nezina inficēšanās avotu, Dumpis pieļauj, ka liela daļa no nezināmajām vietām ir darba vietas. Daudzi arī nevēlas atklāt savus kontaktus.
"Nevar būt pašpārliecināti, un vienkārši jāsaprot, ka ir vēl palikuši šie grūtākie mēneši. Bet vasara varētu būt krietni labāka," prognozēja Dumpis.
Lai vīrusa izplatība varētu samazināties, infektologs nepiekrīt iespējai samazināt esošos ierobežojumus.