Tādējādi vismaz līdz 6. decembrim valstī būs spēkā dažāda veida ierobežojumi, kas attieksies uz ļoti daudzām nozarēm un ietekmēs iedzīvotāju ikdienu. Daži no ieviestajiem drošības pasākumiem ir līdzīgi tiem, kādi bija pavasarī.
Pārmetumi un vienošanās
"Klusie telefoni" par iespējamām nesaskaņām valdības mājā, pastāvot neapmierinātībai ar veselības ministres Ilzes Viņķeles (A/P) rīcību Covid-19 krīzes apstākļos, darbojās jau kādu laiku. Kariņa intervija žurnālam Ir pagājušajā ceturtdienā šādas aizdomas tikai vēl vairāk pastiprināja. Intervijā premjers atzina, ka ir neapmierināts ar veselības ministres tempu Covid-19 jautājumos.
Intervijā paustais izraisīja publisku reakciju no Viņķeles kolēģiem apvienībā, tai skaitā arī no Attīstībai/Par! ministriem. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce, kā arī aizsardzības ministrs Artis Pabriks viedokļa paušanai izmantoja mikroblogošanas vietni Twitter. Abu ministru ieraksti bija atšķirīgi, tomēr gan Pūce, gan Pabriks pēc būtības aicināja krīzes situācijā uzticēties ekspertiem un sadarboties komandā, nevis meklēt vainīgos.
Arī Attīstībai/Par! Saeimas frakcijas vadītājs Daniels Pavļuts tviterī paziņoja, ka tad, ja viņam "pandēmijas apstākļos jālemj, vai paļauties uz veselības ministres (sabiedrības veselības maģistres) un ekspertu redzējumu vai premjera "izjūtu", es izvēlos pirmo. Vienmēr". Viņš arī piebilda, ka "vētrā uz kuģa tiltiņa vajadzīgs kapteinis, kas uzticas savai komandai un vieš paļāvību, nevis risina savas bailes un bezpalīdzību, meklējot vainīgos".
Plašāku komentāru savā blogā todien steidzās paust arī pati Viņķele. Viņasprāt, lēmumu pieņemšanas kļūda slēpjas nevis ekspertu ieteikumu nepietiekami stingrā īstenošanā, bet arī lēmumu pieņēmēju, kas paši dzīvo pietiekami turīgā vidusšķirā, nespējā iekāpt tā cilvēka, tās ģimenes kurpēs, kura pamatoti uztraucas gan par savu veselību, gan to, ka ierobežojumu dēļ paliks bez iztikas.
Tās pašas dienas pievakarē eļļu ugunī pielēja Latvijas attīstībai (LA), kas ir viena no Attīstībai/Par! ietilpstošajām partijām, pārstāvja, Rīgas domes deputāta Māra Mičerevska, paziņojums par izstāšanos no partijas. Mičerevskis savu lēmumu pamatoja ar to, ka viņam neesot pieņemama partijas līderu aizkulišu tirgošanās, aizstāvot "neveiksmīgi strādājošu ministri" Viņķeli. Pati veselības ministre pārstāv Kustību Par!, kas ir otra apvienībā ietilpstošā politiskā partija.
Kariņš pēc intervijas publicēšanas tomēr uzsvēra, ka ir gatavs turpināt sadarboties ar visiem ministriem. Piektdienas rītā gan vēl bija pamatotas aizdomas, ka vairāki valdības ministri varētu neatbalstīt ārkārtējās situācijas izsludināšanu. Piemēram, iekšlietu ministra Sanda Ģirģena (KPV LV) Facebook profilā piektdien jau divas stundas pēc valdības un Krīzes vadības padomes kopsēdes sākuma veikts ieraksts, kurā viņš uzsvēra, ka masveida inficēšanās jāsamazina visiem kopā un vēlams bez ārkārtas situācijas izsludināšanas.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena pirmdienas, 9. novembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!