Pērn decembrī Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (ESAO) publiskoja pētījumu par pensijām, kurā apskatīts arī aizvietojamības rādītājs, kas parāda pensijas apmēru pret vidējiem iedzīvotāju ienākumiem valstī. Tā Latvijā šis rādītājs bijis 53%, bet kaimiņvalstīs tikai 34% (Igaunijā) un 29% (Lietuvā). Vidēji Eiropas Savienībā (ES) koeficients bijis 68% apmērā, un visaugstākais Portugālē – 99%. Pētījuma dati nozīmē, ka 2000. gadā Latvijā dzimis jaunietis, kurš darba gaitas sāka 2022. gadā un turpinās līdz pensijas vecumam, saņems pensiju, kas līdzvērtīga 53% no viņa līdzšinējās vidējās algas.
"Ir grūti komentēt precīzus aprēķinus par pensiju aizvietošanas līmeni pret ienākumiem, taču ESAO dati ir ļoti līdzīgi aprēķiniem, ko katrus trīs gadus veic Eiropas Komisija (EK), sagatavojot novecošanās ziņojumu," norāda Citadele bankas ekonomists Mārtiņš Āboliņš. EK pēdējais pieejamais ziņojums (2021. gads) arī liecina, ka šobrīd Latvijā, salīdzinot ar abām kaimiņvalstīm, aizvietošanas rādītājs ir daudz augstāks. Tā 2019. gadā Latvijas koeficients bija 56%, Igaunijas – 41% un Lietuvas – 32%, tomēr turpmākās tendences var mainīties. Tiek prognozēts, ka līdz 2070. gadam iedzīvotāju ieņēmumu aizvietojamība Latvijā saruks viskrasāk – par 25 procentpunktiem –, savukārt Lietuvai un Igaunijai ar nelielām izmaiņām izdosies saglabāt apmēram šā brīža līmeni. Latvijas Banka nekomentē ESAO datus, jo tie rēķināti pēc citas metodoloģijas. Vienlaikus Labklājības ministrijai ESAO un EK statistika ir noderīga informācija salīdzināšanai ar citām valstīm, un to izmanto pēc nepieciešamības.
Uz rītdienas rēķina
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 13. februāra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €1.00