Savukārt Latvijas Bāriņtiesu darbinieku asociācijas valdes priekšsēdētāja Aurika Zīvere uzsver, ka TM un LM iniciatīvai ir gan plusi, gan mīnusi, kuri abām ministrijām būtu jāapspriež ar asociāciju. Ņemot vērā gaidāmās izmaiņas, Diena salīdzina, kā kaimiņvalstīs – Igaunijā un Lietuvā – tiek organizēts darbs bērnu tiesību aizsardzības sfērā un atbildīgajās institūcijās.
Vienīgajai ir bāriņtiesas
Latvija ir ne tikai vienīgā starp Baltijas, bet arī Eiropas Savienības (ES) valstīm, kurā ir bāriņtiesas. Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija uzrauga, lai bāriņtiesas nodrošinātu bērna vai aizgādnībā esošās personas tiesību un tiesisko interešu aizsardzību. Bāriņtiesu galvenā funkcija ir prioritāri nodrošināt bērna vai aizgādniecībā esošās personas tiesību un tiesisko interešu aizsardzību.
Atšķirībā no Latvijas gan Igaunijā, gan Lietuvā pēdējo pāris gadu laikā ir mainīta bērnu aizsardzības īstenošanas politika. Funkcijas, kuras ietilpst bāriņtiesu pārziņā Latvijā, Igaunijā pilda Sociālās drošības pārvaldes Bērnu aizsardzības departaments, savukārt Lietuvā – Valsts bērnu tiesību aizsardzības un adopcijas dienests.
"Kopš 2016. gada institūcijas galvenais uzdevums ir sniegt atbalstu vietējām pašvaldībām bērnu aizsardzības jautājumos, kā arī uzlabot darba kvalitāti šajā sfērā un attīstīt spējīgu valsts un reģionālo bērnu aizsardzības sistēmu," stāsta Igaunijas Sociālās drošības pārvaldes Bērnu aizsardzības departamenta pārstāve Viola Lēneranda. Igaunijā bērnu tiesību aizsardzību un interešu pārstāvniecību īsteno vairākas atbildīgās institūcijas – valdība, Bērnu aizsardzības padome, Sociālo lietu ministrija u. c. – sadarbībā ar pašvaldībām. "Ar bērnu aizsardzības jautājumiem Sociālās apdrošināšanas pārvaldē galvenokārt nodarbojas Bērnu aizsardzības departaments. Tomēr ir atsevišķi aspekti, ar kuriem strādā arī citas nodaļas, piemēram, dažus sociālos pakalpojumus bērniem, kas cietuši no vardarbības, sniedz Cietušo atbalsta nodaļa, savukārt Kvalitātes departamenta pienākumos ietilpst valsts un administratīvā uzraudzība pār iestādēm, kas piedāvā, piemēram, rehabilitācijas pakalpojumus bērniem," skaidro Lēneranda.
Savukārt Lietuvā līdz pagājušā gada vidum par bērnu aizsardzības politikas īstenošanu bija atbildīgi Lietuvas pašvaldībās esošie bērnu tiesību aizsardzības speciālisti. "Lietuvā ir ieviesta centralizēta bērnu tiesību aizsardzības sistēma, par kuras īstenošanu atbild Valsts bērnu tiesību aizsardzības un adopcijas dienests visās pašvaldībās," Dienai pastāstīja Lietuvas sociālās drošības un darba ministra padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos Egle Samoškaite.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 25. jūnija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
.
Z Līvmane
Politika pensionāriem