Enerģijas dzērienu pārdošana personām, kuras nav sasniegušas 18 gadus, ir administratīvais pārkāpums, kas aizskar būtiskas sabiedriskās intereses, uzskata deputāti. Ar grozījumiem likumā tiek pārņemti Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā noteiktie sodi - pārdevējam no 140 līdz 175 eiro, bet juridiskajai personai - no 350 līdz 700 eiro.
Līdz šim bijusi diskusija par to, vai esošais naudas sods par enerģijas dzērienu pārdošanu bērniem nav pārāk liels, taču Veselības ministrija uzstāja, ka tas ir jāsaglabā esošajā apmērā, lai pasargātu bērnus no iespējamās nelabvēlīgās enerģijas dzērienu ietekmes uz veselību.
Kopš ir spēkā aizliegums pārdot enerģijas dzērienus bērniem, ir konstatēti pārkāpumi, turklāt kopš 2017. gada to skaits nesamazinājās. Vienlaikus lielai daļai administratīvi sodīto tiek piemēroti daļēji atbrīvojumi no naudas soda apmaksas, kā arī noteiktais maksimālais administratīvā soda apmērs par pārkāpumu nav piemērots. Tādējādi, ministrijas ieskatā, nav pieļaujams samazināt administratīvā soda apmēru, jo tādā gadījumā pārkāpumu skaits varētu turpināt pieaugt.
Aizliegums pārdot nepilngadīgām personām enerģijas dzērienus Latvijā pieņemts jau 2016. gadā. Šo dzērienu neatņemama sastāvdaļa ir kofeīns un stimulējošas vielas, kuras, uzņemtas palielinātā devā vienā reizē, jauniešiem var izraisīt uzvedības izmaiņas, piemēram, palielināt uzbudinājumu, aizkaitināmību, nervozitāti un nemieru. Savukārt ikdienā enerģijas dzērienu lietošana lielos daudzumos var izraisīt paaugstināta asinsspiediena, aritmijas, sirds un asinsvadu traucējumu attīstību.
Nenormāliķi
Dauņeksterminators
ierēdņi - sodītkāri mazohisti